Carlo Ancelotti lähetti PSG-hyökkääjälle tiukan viestin: ”Hänen on tultava takaisin”

Carlo Ancelotti on valmis tekemään Moise Keanista ”tärkeän pelaajan” Evertonissa, jos Paris Saint-Germain ei päätä hankkia italialaishyökkääjää pysyvällä siirrolla itselleen.
Everton päästi Keanin vuoden mittaiselle lainalle PSG:hen viime kesän siirtoikkunassa. 21-vuotias kärkimies on tehnyt vahvaa jälkeä pariisilaisseuran riveissä ja paukuttanut Mestarien liigan semifinalisteille komeat 16 maalia tällä kaudella.
Ancelotti on kuitenkin muistuttanut sekä Keanea että PSG:tä siitä, miten pelaajan on joka tapauksessa palattava lainajaksonsa jälkeen Goodison Parkille ennen pysyvän siirron toteuttamista.
– Minun ei tarvitse vakuutella Keania, jotta hän pysyisi ensi kauden Evertonissa. Näin papereissa sanotaan. Hän pelaa PSG:ssä lainalla ja hänen on tultava sieltä takaisin, totesi Ancelotti lehdistölle.
– Jos PSG haluaa ostaa hänet pysyvästi itselleen, on seuran avattava siirtoneuvottelut kanssamme. Olemme valmiita keskustelemaan, mutta jos mitään ei tapahdu, on hän ensi kaudella tärkeä pelaaja Evertonille.
[readmore from=Siirtouutiset]
Samalla Ancelotti paljasti, ettei Everton aio havitella uutta kärkimiestä ensi kesän siirtoikkunasta.
– Se ei ole pelipaikka, jota pyrimme vahvistamaan. Hyökkäysosastomme on jo hyvin vahva. Sieltä löytyvät tällä hetkellä Dominic Calvert-Lewin, Richarlison ja Joshua King, minkä lisäksi Moise Kean on tulossa [ensi kaudeksi] takaisin, lisäsi Ancelotti.
Everton hankki Keanin Juventuksesta noin 28 miljoonalla eurolla elokuussa 2019. Italian maajoukkuemiehellä oli kuitenkin vaikeuksia sopeutua uuteen ympäristöönsä, minkä takia hänet lainattiin täksi kaudeksi muualle.
Kean on pelannut Evertonille yhteensä 37 ottelua, joissa on syntynyt vain neljä täysosumaa.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n* palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 500:aan eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
*= 0%:n palkkiokulut koskevat vain osakkeita. Tämänhetkinen hinnanerosopimusprosentti on 76.
Aloita sijoittaminen tästä!- Mohamed Salah uskoo suuriin mahdollisuuksiin – ”Pystymme tekemään tänä vuonna jotakin erityistä”
- Aston Villan kapteeni arvioi seuran hurjaa unelmaviikkoa – ”Me olemme tässä tulokkaita”
- Asiantuntija avasi syitä Manchester Unitedin nolon murskatappion taustalla – ”He heittivät pyyhkeen kehään”
- Arsenal-tähti hämmentyneenä kahdesta puhuttavasta tuomiosta – ”Tunsin kosketuksen”
- Unai Emeryn Aston Villa kaatoi Arsenalin!
- Manchester United kärsi ruman kotitappion – ten Hag: ”Emme ole riittävän hyviä puolustamaan”
- Näin Bruno Fernandes selitti Manchester Unitedin rumaa tappiota
- Lunta tupaan oikein urakalla – Manchester United hävisi rumasti Old Traffordilla
- Lopussa tasoihin ja ohi! Liverpool haki täydet pisteet Lontoosta
- Näin Pep Guardiola kommentoi Manchester Cityn heikkoa jaksoa – ”Seura tarvitsi tätä”
- Näin Bruno Fernandes selitti Manchester Unitedin rumaa tappiota
- Unai Emeryn Aston Villa kaatoi Arsenalin!
- Manchester United kärsi ruman kotitappion – ten Hag: ”Emme ole riittävän hyviä puolustamaan”
- Lunta tupaan oikein urakalla – Manchester United hävisi rumasti Old Traffordilla
- Pep Guardiola ei näe Man Cityn pelaajalle käyttöä: ”Olen niin pahoillani”
- Lopussa tasoihin ja ohi! Liverpool haki täydet pisteet Lontoosta
- Puolustajalegenda kehuu Arsenalin nykyistä parivaljakkoa parhaaksi lähes 20 vuoteen – ”Heille on annettu aikaa”
- Näin Pep Guardiola kommentoi Manchester Cityn heikkoa jaksoa – ”Seura tarvitsi tätä”
- Manchester United rohmusi palkintopöydän tyhjäksi
- Mauricio Pochettino näkee tässä Chelsea-pelaajassa kapteeniainesta – ”Hän tulee olemaan todella tärkeä”