Arsenalin omistajilta vastaus viime päivien uutisiin – ”Emme aio kuunnella ainuttakaan tarjousta”
Kuva: Getty Images
Arsenalin omistajat ovat tehneet selväksi, että he eivät aio myydä seuraa vellovista huhuista huolimatta.
Viime viikolla Spotifyn perustaja ja toimitusjohtaja Daniel Ek ilmaisi sosiaalisessa mediassa kiinnostuksensa ostaa Arsenalin. Lehtitietojen mukaan ruotsalaismiljardöörin kelkkaan ovat hypänneet myös Arsenal-legendat Thierry Henry, Dennis Bergkamp ja Patrick Vieira.
Arsenalin omistaja Stan Kroenke ja hänen poikansa Josh ovat kuitenkin julkaisseet tiedotteen, jossa he painottavat, etteivät aio edes kuunnella tarjouksia seurasta.
– Olemme viime päivinä huomanneet mediassa spekulaatioita Arsenalin mahdollisesta ostoyrityksestä. Me pysymme sataprosenttisen omistautuneina Arsenalille, emmekä myy seurasta minkäänlaista omistusosuutta. Emme ole saanut yhtään tarjousta, emmekä aio kuunnella ainuttakaan tarjousta.
The Athleticin mukaan Josh Kroenke ja Arsenalin toimitusjohtaja Vinai Venkatesham pitivät tiistaina 50 minuutin puhelun Arsenalin henkilökunnan kanssa. He tekivät selväksi, että Kroenke Sports & Entertainment -yhtiö ei ole myymässä seuraa ja vakuuttivat olevansa sitoutuneita Arsenaliin.
Kroenke ja Venkatesham kertoivat, että he suunnittelevat satsaavansa Arsenaliin kentällä ja sen ulkopuolella tuodakseen menestystä seuralle.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Athletic: Wolverhampton etsii uutta päävalmentajaa – tässä vaihtoehdot
- Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”
- Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
- Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
- Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
- Wolves erotti päävalmentajansa
- Arsenal rikkoi kulmapotkuennätyksen ja ylsi 38 vuoden takaisiin lukemiin nollapeleissä
- Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
- Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa
- Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
- Arne Slot kommentoi Liverpool-kannattajien lauluja Aston Villa -voitossa
- Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
- Päättyikö ura? Valmennustehtävistä kentälle palanneen entisen Arsenal-tähden sopimus purettiin kuuden ottelun jälkeen
- Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
- Tästä syystä Viktor Gyökeres otettiin vaihtoon jo tauolla
- Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
- Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa
- Paljastus: Man United neuvotteli kahden huippumanagerin kanssa ennen Ruben Amorimin palkkausta
- Wolves erotti päävalmentajansa