Thomas Tuchel murjaisi vitsin PSG-potkuistaan Chelsean kaadettua Real Madridin
Kuva: Getty Images
Mainiota työtä Chelseassa heti avauskaudellaan tekevä Thomas Tuchel vitsaili PSG:stä kesken kauden saamistaan potkuista, kun lontoolaiset olivat varmistaneet Mestarien liigan finaalipaikkansa.
Chelsea löi Real Madridin kotonaan 2–0 ja eteni loppuotteluun Manchester Cityn vastustajaksi yhteismaalein 3–1.
Tuchel on johdattanut Chelsean myös FA Cupin loppuotteluun. Kaikki on tapahtunut lyhyessä ajassa, sillä mies sai PSG:stä lähtöpassit ennen joulua ja aloitti Chelseassa kuukautta myöhemmin.
LUE MYÖS: Historiaa! Chelsea saavutti ennennäkemättömän tuplan
Tuchelista tuli nyt ensimmäinen luotsi, joka on vienyt kaksi eri seuraa Mestarien liigan loppuotteluun peräkkäisinä kausina. Kun BT Sportin haastattelija totesi Tuchelille, että tämän on täytynyt tehdä jotakin oikein, saksalainen murjaisi vitsin.
[readmore from=Chelsea]
– Tai sitten en ole tehnyt, koska kyseessä ei ole sama seura! Se riippuu siitä, keneltä kysytään, hymyili Tuchel.
– Ei, olen erittäin, erittäin onnellinen, että saavutimme tämän. Olen yleisesti ottaen hyvin kiitollinen siitä, että minulla on mahdollisuus elää elämääni jalkapallon parissa ja täyttää tätä intohimoa ammattilaisena.
Tuchelin mukaan Chelsea ansaitsi voittonsa keskiviikkoiltana. Joukkue oli vaarallinen vastahyökkäyksissä ja onnistui erinomaisesti puolustuspäässä.
Lähde: Express
LUE MYÖS:
- The Athletic: Nyt se tuli – Manchester City todettu syylliseksi talousrikkomuksiin
- Jamie Carragher: Manchester United ei voi antaa Michael Carrickille potkuja lähiaikoina
- Andy Robertson kertoi mielipiteensä Tottenhamin vaikeuksista: ”Valmentaja on puhunut siitä meille”
- Erling Haalandin loistava alkukausi jatkui maajoukkueessa – kaksi maalia Tanskan verkkoon
- Arsenalin Kai Havertz loukkaantui maaottelussa – Klopp: ”Toivottavasti kyse ei ole mistään vakavasta”
- Thomas Tuchel kertoi kenelle antaisi Ballon d’Orin
- Jamie Carragher kyseenalaistaa Tottenhamin henkisen puolen
- Wayne Rooney puhui tulevaisuudestaan valmentajana
- Alexander Isak iskee taas maaleja Valioliigassa: ”Jos vertaa viime kauteen…”
- Julkkis teki seksuaalirikoksen Andy Carrollille – ”Hänessä oli jotain outoa”
- Julkkis teki seksuaalirikoksen Andy Carrollille – ”Hänessä oli jotain outoa”
- Bruno Guimarães kertoi miksi jätti Newcastlen
- Alexander Isak iskee taas maaleja Valioliigassa: ”Jos vertaa viime kauteen…”
- Arsenalin Kai Havertz loukkaantui maaottelussa – Klopp: ”Toivottavasti kyse ei ole mistään vakavasta”
- Thomas Tuchel kertoi kenelle antaisi Ballon d’Orin
- Manchester Unitedin pelaajalle tuli yllättävä soitto
- Manchester Cityn tähti palasi maajoukkuereissulta kotiin
- Wayne Rooney puhui tulevaisuudestaan valmentajana
- Englanti kohtaa MM-voittaja Espanjan – tässä on Kansojen liigan ohjelma
- Jamie Carragher kyseenalaistaa Tottenhamin henkisen puolen