Skottipuolustaja paljasti hauskan tavan, jolla piti Jack Grealishin hiljaisena EM-ottelussa: ”Sanoin sitä hänelle koko pelin”
Kuva: Getty Images
Stephen O’Donnell on paljastanut, miten hän onnistui pitämään Jack Grealishin hiljaisena Englannin ja Skotlannin välisessä EM-kisaottelussa perjantai-iltana.
Skotlantilaiset saivat Englannin luovimmat pelaajat turhautuneeksi, kun kamppailu Wembley Stadiumilla päättyi maalittomaan tasapeliin. Grealish pelasi 27 minuuttia toisella jaksolla, mutta ei saanut juuri mitään aikaiseksi O’Donnellin pitäessä hänet kurissa.
Motherwellin laitapuolustaja sai keltaisen kortin Grealishiin kohdistuneesta rikkeestä, mutta teki muuten hyvää työtä vartioidessaan Aston Villan kapteenia. O’Donnellin mukaan ottelua edeltäneet neuvot Villan skottipeluri John McGinnilta auttoivat häntä tehtävänsä kanssa.
– Olin vain hieman väsynyt siinä kohtaa ottelua. Hän oli juuri hypännyt kentälle tuoreine jalkoineen. Kyllästyin siihen miten hän yritti vetää minua höplästä, joten annoin hänelle pienen iskun, perusteli O’Donnell ScotlandHQ:lle kysyttäessä keltaisesta kortistaan.
[readmore from=Englanti]
– Onneksi John McGinn antoi minulle vähän ohjeita miten käsitellä Grealishia. Hän sanoi, että jos hän tulisi lähelleni, pitäisi minun olla koko ajan hänen korvansa juurella. En kuitenkaan saanut olla puheissani kriittinen, vaan kehuva.
– Joten sanoin hänelle koko pelin, miten hyvältä hän näytti. Kerroin, että rakastan hänen pohkeitaan. Kyselin myös jatkuvasti, miten hän saa hiuksensa näyttämään tuolta ja niin edelleen.
– McGinn sanoi myös, että jos hänen sanoo olevansa toivoton tai häntä potkii lujaa, nousee hän pystyyn ja antaa samalla mitalla takaisin. Ehkä nämä huomiot antoivat minulle etulyöntiaseman ottelussa Grealishia vastaan.
LUE MYÖS:
- Valioliiga-kauden floppijoukkue piti Manchester Unitedia pinteessä – Tottenham valahti jumboksi
- Mielenkiintoinen tilasto: Sunderlandin hyökkääjähirmu nousi kuuluisuuksien rinnalle
- Valioliiga-hyökkääjä jäi maalin päähän 23 vuotta vanhasta ennätyksestä
- Hurja tilasto: Erling Haaland ylsi temppuun, johon vain Harry Kane on aiemmin kyennyt
- Sunderlandin voimahyökkääjän hattutemppu laiha lohtu – Man City siirtyi sarjakärkeen
- Roberto De Zerbiltä brutaali arvio pelaajastaan: ”Kunto ei ole riittävän hyvä”
- Liverpool kaatoi Bournemouthin vieraissa – ei toteutunut Bermudan kolmio
- Bruno Guimaraes turhautui Arsenalin esitykseen – latasi suorat sanat
- Roberto De Zerbin toiminnasta kulisseissa iso paljastus
- Miksi Declan Rice ei saanut punaista korttia Brighton-ottelussa?
- Roberto De Zerbi teilasi Tottenhamin jättihankinnan lehdistön edessä
- Mikel Arteta syyttää pelaajiaan epäkunnioittaviksi: ”Tämä on iso oppitunti meille”
- Miksi Declan Rice ei saanut punaista korttia Brighton-ottelussa?
- ”Miljoonien mailien päässä parhaastaan” – asiantuntijalta tyly lyttäys Arsenal-pelaajalle
- Roberto De Zerbin toiminnasta kulisseissa iso paljastus
- Tottenham kaatui taas – fanit marssivat stadionilta ulos
- Valioliiga-manageri vertasi hyökkääjäänsä alkoholijuomaan
- Brighton kylvetti Arsenalia kunnolla Valioliigassa
- Thomas Tuchelilta iso päätös – tähtikaksikko takaisin Englannin paitaan
- Michael Carrick avasi suunsa asemastaan Unitedin peräsimessä