Brittilehti: Man United pudotti myyntihintaa – Jesse Lingard pysyvällä siirrolla Lontooseen?
Kuva: Getty Images
Manchester United on pudottanut joukkueen kulttipelaaja Jesse Lingardin, 28, myyntihinnan 20 miljoonaan puntaan, kertoo brittilehti Express.
Man Unitedia seitsemänvuotiaasta asti edustanut Lingard siirtyi tammikuussa lainalle West Hamiin ja pelasi seurassa vahvan kevätkauden. Monipuolinen englantilaispelaaja oli loppukauden aikana yksi Valioliigan parhaista pelaajista ja teki 16 otteluun hurjat tehot, 9+4.
Lingardin lainapesti oli kuitenkin vain kevätkauden mittainen, eikä siihen sisältynyt osto-optiota. Hän palasi kauden päätteeksi kasvattajaseuraansa taistelemaan peliajasta. Harjoituskaudella hän sai vastuuta ja onnistui kertaalleen myös maalinteossa, mutta kauden alla saatu koronavirustartunta piti miehen sivussa valioliigakauden avausottelusta Leedsiä vastaan.
Lingardille lienee luvassa jonkin verran vastuuta, kun hän on jälleen pelikuntoinen, mutta riittääkö hänelle enää tässä kohtaa uraa jämäminuutit? Kenties, mutta siirto West Hamiin, jossa hän nousi välittömästi fanien suosioon, ja säännöllisen peliajan saaminen saattaa kiehtoa enemmän.
West Ham on myös läpi kesän osoittanut kiinnostuksensa Lingardia kohtaan. Seura on toistaiseksi tehnyt hänestä yhden tarjouksen, jonka United kuitenkin hylkäsi. Uusi tarjous on vireillä, eikä hintapyynnin pudotuksen myötä kaupan toteutumisen suhteen pitäisi olla enää ongelmaa.
[readmore from=Manchester-United]
– Haluaisimme hänen siirtyvän seuraamme. Se on ollut avoin salaisuus. Hän oli loistava viime kaudella, West Hamin apuvalmentaja Stuart Pearce sanoi hiljattain.
– Pallo on nyt Manchester Unitedilla, koska hänellä on sopimus heidän kanssaan. Mutta ehdottomasti haluaisimme hänet, siitä ei ole epäilystäkään.
Lingardin myyntihinnan pudotus selittynee sillä, että hänen sopimuksensa Man Unitedin kanssa päättyy ensi kesänä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Arsenalin loukkaantumiskriisi jatkuu – superlupaus sivuun kahdeksi kuukaudeksi
- Arsenalin kanssa sopimuksen purkanut puolustaja löysi uuden seuran
- Liverpoolin rankkari herätti porua: ”Todella heppoinen tuomio”
- Mikel Arteta täräytti koviin väitteisiin: ”Ei meillä ole aikaa treenata”
- Telegraph: Lukuisat saudiarabialaisseurat haluavat Mohamed Salah’n tammikuussa
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Mohamed Salah’n tilanteesta
- Pep Guardiola voi aiheuttaa potkut Xabi Alonsolle: ”Tämä on ollut heille vaikea kausi”
- Mikel Arteta: Arsenal-hyökkääjä palaamassa pelikentille odotettua aiemmin
- Bournemouth haluaa pitää kiinni tähdestään tammikuussa – Valioliigan suurseurat kintereillä
- Sky: Neuvottelut käynnissä – Manchester Unitedin hyökkääjä saattaa siirtyä Italiaan
- Liverpool oli isossa ottelussa Mestarien liigassa – peli ratkesi puhuttaviin ratkaisuihin
- Mohamed Salah julkaisi kuvan – piilotettu viesti?
- Alisson otti kantaa Mohamed Salah -kohuun: ”Täytyy olla valmis kantamaan seuraukset”
- Evan Ferguson palaamassa Valioliigaan jo kesken kauden
- Jamie Carragher kertoi suoran mielipiteensä Mohamed Salah’n kommenteista
- Thierry Henry kertoi suoran mielipiteensä Mohamed Salah’n kommenteista
- Sky: Brighton-tähti haluaa edelleen siirtyä Manchester Unitediin
- Enzo Maresca kertoi miksei Cole Palmer pelaa Mestarien liigan ottelussa
- James Maddison puhui vakavasta polvivammastaan: ”Tuhosi minut sisältäpäin”
- Jälleen umpisurkea esitys Wolvesilta – historian huonoin kausi tulossa?