Valioliiga asettuu poikkiteloin FIFA:a vastaan – osaa pelaajista kielletään lähtemästä maajoukkuekomennuksille
Kuva: Getty Images
Valioliigaseurat eivät päästä pelaajiaan koronan punaisille alueille seuraavalla maajoukkuetauolla. Päätös vaikuttaa noin 50–60 urheilijaan, joista leijonan osa pelaa sarjan varakkaimmissa joukkueissa. Seurat tiedottivat ”vaikeasta mutta yksimielisestä” päätöksestään tiistaina.
Kiellon taustalla on huoli siitä, ettei jalkapalloilijoille ole poikkeusjärjestelyjä karanteenien suhteen. Jos henkilö vierailee Yhdistyneen kuningaskunnan luokittelemassa punaisen vyöhykkeen maassa, hänen täytyy Britteinsaarille palatessaan eristää itsensä kymmeneksi päiväksi hotelliin.
Karanteenisääntö tarkoittaisi sitä, että osa maajoukkuekomennuksille kutsutuista pelaajista joutuisi jäämään sivuun ainakin ensimmäisestä tauon jälkeen pelattavasta ottelusta syyskuun 11. tai 12. päivänä.
[readmore from=koronavirus]
Etelä-Amerikassa maajoukkueotteluja käydään vielä syyskuun 9. päivänä, mikä tarkoittaa sitä, että jotkut pelaajista joutuisivat seuraamaan kaksi valioliigakierrosta televisiosta. Välistä jäisi myös liigacupin kolmas kierros ja yksi ottelu UEFA:n alaisista kilpailuista.
Iso-Britannian punaisella listalla on 26 maata, kuten Brasilia, Argentiina ja Egypti. Kazakstania tai Ranskaa ei luettelosta löydy, eli Teemu Pukkiin tai Marcus Forssiin kielto ei vaikuta.
Valioliigaseurat katsovat, että pitkäaikainen ja yhtäjaksoinen oleskelu hotellissa rasittaisi pelaajia suhteettoman paljon fyysisesti. Samalla loukkaantumisriski kasvaisi. Huolta on herättänyt myös saatavilla olevan ravinnon laatu.
Pelaajia estetään osallistumasta maajoukkueiden toimintaan ennen syyskuun 14. päivää, koska Britannian hallitus ei myöntänyt valioliigapelaajille erityislupaa karanteeniajan lyhentämiseen.
FIFA ei ole artikkelin kirjoitushetkellä ottanut kantaa päätökseen. On mahdollista, että kansainvälinen kattojärjestö käynnistää kurinpitotoimia valioliigaseuroja vastaan, koska aiemmin elokuussa se erikseen päätti, ettei maajoukkueisiin kutsuttuja pelaajia voi lukita seurajoukkueisiin.
Eurooppalaisten seurojen yhteistyöjärjestö ECA on julkisesti vastustanut FIFA:n linjausta. Sen mielestä FIFA:n toiminta on ”täysin kohtuutonta”.
Jos upotus ei näy, voit katsoa sen täällä.
Premier League clubs have today reluctantly but unanimously decided not to release players for international matches played in red-list countries next month
Full statement: preml.ge/6gx7q5
Full statement: preml.ge/6gx7q5
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kriisi-Tottenham on tekemässä kahta isoa ratkaisua – uusi päävalmentaja tulisi yhdellä ehdolla
- Liverpoolin legendalta suorat sanat Mikel Artetalle: ”Hän on velkaa Arsenalin faneille”
- Väite kulisseista: Tottenhamilla on varasuunnitelma Igor Tudorin tilalle
- Igor Tudorin poissaolon kamala syy paljastui – isä kuoli
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Manchester Citylle iso menetys ennen liigacupin finaalia
- Sunderland kaatoi Newcastlen Tyne-Wear Derbyssa
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Fulhamin iso hyökkääjäkauppa kaatui – ”Emme päässeet sopuun”
- Kriisi-Tottenham on tekemässä kahta isoa ratkaisua – uusi päävalmentaja tulisi yhdellä ehdolla
- Väite kulisseista: Tottenhamilla on varasuunnitelma Igor Tudorin tilalle
- Liverpoolin legendalta suorat sanat Mikel Artetalle: ”Hän on velkaa Arsenalin faneille”
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”
- Miksi Antoine Semenyo saa pelata Man Cityn kanssa liigacupissa, mutta Marc Guéhi ei?
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Valioliiga voi saada jopa seitsemän joukkuetta Mestarien liigaan
- Chelsean ja Strasbourgin fanit protestoivat yhdessä omistajia vastaan – ”Tämä voi olla mullistava hetki jalkapallon historiassa”
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Igor Tudorin poissaolon kamala syy paljastui – isä kuoli
