Chelsea-toppari näki FIFA-korttinsa ja laittoi palautetta pelikehittäjille: ”Älkää viitsikö…”
Kuva: Getty Images
Jalkapallovideopelisarja FIFA synnyttää joka syksynä runsaasti keskustelua, kun sen julkaisija EA Sports paljastaa jalkapalloilijoiden kokonaisuudet pelissä.
FIFA:ssa jokainen jalkapalloilija saa ominaisuuksiensa mukaan kokonaisuuden, jolla peli määrittää, kuinka hyvä hän on kokonaisvaltaisesti. Pelisarjan uusimman painoksen, FIFA22:n, paras pelaaja on julkaisuhetkellä Argentiinan maajoukkueen ja Paris Saint-Germainin tähtihyökkääjä Lionel Messi, jonka kokonaisuus on 93.
EA Sportsin jalkapallopeli on lajissaan maailman suosituin, ja myös monien ammattilaisjalkapalloilijoiden tiedetään pelaavan sitä aktiivisesti vapaa-ajallaan. Chelsean toppari Antonio Rüdiger vaikuttaisi olevan yksi heistä.
Rüdiger nosti keskiviikkona sosiaalisessa mediassa esille hänen pelaajakorttinsa, jossa näkyy hänen kokonaisuutensa sekä arvosanat pelaajan keskeisistä ominaisuuksista FIFA:ssa. Saksalaistopparin kokonaisuudeksi on merkattu 83, mikä häntä ei tunnu vaivaavan. Rüdiger on enemmänkin hämillään siitä, miten hänen nopeutensa on vain 75 (asteikolla 1-99). Enimmäisnopeus pelaajalle olisi 99.
– Älkää viitsikö… aloitti Rüdiger julkaisunsa, johon hän merkitsi FIFA:n virallisen tilin.
– Huippunopeuteni kentällä on 35,8 kilometriä tunnissa ja nopeuteni FIFA:ssa on vain 75?! Mitä minun on tehtävä, jotta nopeuteni olisi 90 paikkeilla? Juostava 50 kilometrin tuntivauhtia? Naureskeli Rüdiger.
Voit katsoa Rüdigerin twiitin alta.
Come on @EASPORTSFIFA ... 35,8 km/h top speed on the pitch and only 75 pace in FIFA22?!
What do I need to get around 90 pace? 50 km/h? 
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Athletic: Wolverhampton etsii uutta päävalmentajaa – tässä vaihtoehdot
- Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
- Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”
- Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
- Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
- Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
- Wolves erotti päävalmentajansa
- Arsenal rikkoi kulmapotkuennätyksen ja ylsi 38 vuoden takaisiin lukemiin nollapeleissä
- Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
- Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa
- Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
- Arne Slot kommentoi Liverpool-kannattajien lauluja Aston Villa -voitossa
- Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
- Päättyikö ura? Valmennustehtävistä kentälle palanneen entisen Arsenal-tähden sopimus purettiin kuuden ottelun jälkeen
- Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
- Tästä syystä Viktor Gyökeres otettiin vaihtoon jo tauolla
- Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
- Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa
- Paljastus: Man United neuvotteli kahden huippumanagerin kanssa ennen Ruben Amorimin palkkausta
- Wolves erotti päävalmentajansa
