Alan Shearer avautuu ”manageripestistään”, jota ei koskaan julkistettu: ”12 vuotta on mennyt, ja odotan edelleen puhelua!”

Newcastle-legenda Alan Shearer vitsailee odottavansa edelleen puhelua vakituisesta manageripestistä seuraomistaja Mike Ashleyltä.
Valioliigan kaikkien aikojen paras maalintekijä Shearer luotsasi Newcastlea tilapäisesti kahdeksan ottelun ajan vuonna 2009, mutta hän ei kyennyt pelastamaan sitä putoamiselta.
Shearer ja hänen tiiminsä tapasi Ashleyn ja Newcastle-pomot harjoituskeskuksessa muutama päivä kauden päättymisen jälkeen. Samana päivänä Shearer puhui Ashleyn kanssa kahden kesken, jolloin tiettävästi päästiin sopuun siitä, että Englannin maajoukkueen ex-kapteeni hallitsisi seurassa kaikkea jalkapalloon liittyvää ja saisi kymmenen miljoonan punnan siirtokassan.
Papereita ei allekirjoitettu, mutta Shearer jäi siihen luuloon, että hän saisi jatkaa aloittamaansa työtä.
– Minulla oli sopu heidän kanssaan. Kolmen vuoden sopimus, budjetti, palkka. Se tapahtui tiistaina kauden päättymisen jälkeen, hän väittää.
– Tapaaminen oli tiistaiaamuna, se päättyi myöhään iltapäivällä. Minä suostuin ja sanoin silloin: ”Nähdään torstaina, jolloin se julkistetaan”. Sitten sain puhelun, jossa sanottiin: ”Pankissa on ongelma, olemme yhteydessä”. Mikä se on? 12 vuotta on mennyt, ja odotan edelleen puhelua!
Newcastlen manageriksi pestattiin lopulta Chris Hughton, joka johdatti seuran takaisin Valioliigaan. Shearer ei ole puhunut Ashleyn kanssa tuon tapaamisen jälkeen, mutta hän vakuuttaa, ettei ole katkera.
– Mielestäni pitää vain ymmärtää, että tuollaista p*skaa tapahtuu jalkapallossa. On vain mentävä eteenpäin.
Lähde: Chronicle
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Telegraph: Jack Grealish herättänyt Napolin kiinnostuksen
- Brighton hankki Italian maajoukkuetopparin
- Leeds hankkimassa Slovenian maajoukkuetopparin
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”