Chelsea ei antanut otteluakaan – nyt 18-vuotias sensaatiopelaaja pelaa läpimurtokautta Valioliigassa: ”Jos olisin jäänyt sinne…”
Kuva: Getty Images
Englannin alle 21-vuotiaiden maajoukkueen laitapuolustaja Tino Livramento, 18, on avautunut viime kesän siirrostaan.
Livramento jätti Chelsean ja siirtyi Southamptoniin, jonka riveissä hän pelaa todellista läpimurtokautta.
– Kadunko? Olisi ollut mukavaa pelata ottelu (Chelsean edustusjoukkueessa), mutta minun oli pakko ajatella, mikä on parasta minun kannaltani. Olen nuori ja olen aina halunnut vain pelata edustusjoukkuejalkapalloa niin pian kuin mahdollista, Livramento sanoo Mirrorin mukaan.
– Minusta tuntuu, etteivät asiat olisi tapahtuneet yhtä nopeasti kuin nyt, jos olisin jäänyt sinne. Se oli vaikea päätös kaikille osapuolille. Hekin olivat sitä mieltä, että se oli parasta minun kannaltani, ja he ovat aina pitäneet minusta huolta.
Livramento ylistää Chelsean pelaajakehityspolkua ja pitää seuran akatemiaa luultavasti maailman parhaana akatemiana.
Huhujen mukaan Chelsea sisällytti kauppaan 25 miljoonan punnan takaisinosto-oikeuden. Voiko edessä siis joskus olla paluu Stamford Bridgelle?
– Ehkä jonakin päivänä, mutta tällä hetkellä nautin pelaamisesta Southamptonissa. Siellä ajatukseni ovat juuri nyt. Yritämme saada mahdollisimman paljon pisteitä ja yritän parantaa henkilökohtaisesti.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virallista: Manchester City myi laitahyökkääjänsä Fulhamiin
- Mikel Arteta esitti toiveen Valioliigalle
- Arsenal vahvisti: Max Dowman, 16, allekirjoittaa pian ensimmäisen ammattilaissopimuksensa
- Romano: Chelsean toppari siirtymässä lainalle West Hamiin
- GdS: AC Milan ja Crystal Palace pääsivät sopuun Jean-Philippe Matetan siirtokorvauksesta
- Sky: West Ham kiinnostunut Puolan maajoukkueen luottopelaajasta
- Valioliigan sisäinen jättisiirto saattaa sittenkin kariutua
- Ilkay Gündogan: Manchester Cityllä momentum mestaruustaistelun suhteen
- Chelsean toppari herättää kiinnostusta Serie A:ssa
- Steven Gerrard kertoi mielipiteensä Arne Slotin tilanteesta
- Jamie Carragher sai tietää Liverpoolin potentiaaliset vastustajat Mestarien liigassa: ”Herranjumala sentään”
- Roy Keane kertoi miksei Manchester Unitedin pidä palkata Michael Carrickia päävalmentajakseen
- Valioliigan sisäinen jättisiirto saattaa sittenkin kariutua
- Steven Gerrard kertoi mielipiteensä Arne Slotin tilanteesta
- Pep Guardiola aikoo lähettää viestin José Mourinholle: ”Todella hyvä strategia”
- Ilkay Gündogan: Manchester Cityllä momentum mestaruustaistelun suhteen
- Chelsean toppari herättää kiinnostusta Serie A:ssa
- Jättikauppa lähellä Valioliigassa
- Nyt tärähtää: West Ham myy pelaajan ennätyssiirrolla
- Athletic: Manchester City myy laitahyökkääjänsä toiseen Valioliiga-seuraan