Chelsealle karmea uutinen! Romelu Lukaku joutui vetäytymään maajoukkueleiriltä – ”En tiedä kuinka kauan hän joutuu olemaan sivussa”
Kuva: Getty Images
Chelsea-hyökkääjä Romelu Lukaku on vetäytynyt Belgian maajoukkueleiriltä lihasväsymyksen vuoksi.
28-vuotias Lukaku pelasi torstaina täydet minuutit, ja onnistui kerran maalinteossa, kun Belgia kärsi 3-2-tappion Ranskalle Nations Leaguen välieräottelussa. Sunnuntain pronssiottelussa Belgian A-maajoukkueen kaikkien aikojen parasta maalintekijää ei nähdä.
[readmore from=Chelsea]
– Romelu Lukaku kärsii lihasväsymyksestä. Hän poistuu maajoukkueleiriltä tämän ongelman vuoksi. En tiedä kuinka kauan hän joutuu olemaan sivussa, Belgian päävalmentaja Roberto Martínez kertoi lehdistölle lauantaina.
Kuten Martínez sanoi, ei Lukakun poissaolon pituudesta ole tällä hetkellä tietoa. Chelsea-leirissä taatusti toivotaan sormet ristissä hyökkääjän pikaista paluuta tositoimiin, sillä lontoolaisseura pelaa maaottelutauon jälkeen kahden viikon sisällä peräti viisi ottelua.
Kesällä Chelseaan 115 miljoonalla eurolla palannut Lukaku on pelannut alkukauden aikana yhdeksän ottelua ja onnistunut neljä kertaa maalinteossa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hämmentävä ottelu Valioliigassa – tuomari katosi kesken pelin, Aston Villalle täysi katastrofi
- Mestaruussarjan seura solmi ennätyskaupat – riidoissa ollut hyökkääjä lähtee isolla summalla
- Crystal Palacelle tuttu vastustaja pudotuspeleihin – aiemmin kävi kohtalokkaasti
- Eurooppa-liigan neljännesvälieräparit arvottu – tässä Aston Villan ja Nottingham Forestin vastustajat
- Mestarien liigan neljännesvälieräparit arvottu
- Fantasy Premier League: GW 28 – katso parhaat puolustajat peliviikkoon 31 asti
- West Hamilla vain yksi tavoite loppukaudella: ”Suurin motivaatiomme”
- Lähde: Liverpool-pelaaja pettynyt rooliinsa – harkitsee lainasiirtoa muihin maisemiin
- Sport: Chelsea-hyökkääjän siirtopyyntöväitteet eivät pidä paikkaansa
- Toimittaja: Jesse Lingard löysi uuden seuran
- Valioliigassa pamahti iso päävalmentajasopimus
- Lähde: Liverpool-pelaaja pettynyt rooliinsa – harkitsee lainasiirtoa muihin maisemiin
- Mestarien liigan neljännesvälieräparit arvottu
- Toimittaja: Jesse Lingard löysi uuden seuran
- Jamie Carragher kehui vuolaasti Manchester Unitedin pelaajaa: ”Yksi koko Valioliiga-kauden parhaimmista hankinnoista”
- Victor Osimhen haluaa välttää Liverpoolin Mestarien liigassa: ”Jos totta puhutaan…”
- Igor Tudor ei mainitse yhtä sanaa Tottenham-pelaajille: ”En siksi, että se olisi jotain liian pelottavaa…”
- Sport: Chelsea-hyökkääjän siirtopyyntöväitteet eivät pidä paikkaansa
- Senne Lammens otti kantaa Valioliigan pelilliseen trendiin: ”Tiettyä rajaa ei voi ylittää…”
- West Hamilla vain yksi tavoite loppukaudella: ”Suurin motivaatiomme”