Paljastus: Man City oli Romelu Lukakun kintereillä – agentti suostutteli siirtymään Chelseaan

Federico Pastorello on paljastanut, että Manchester City yritti hankkia Romelu Lukakun kesällä 2020.
Lukakun agenttina toimivan Pastorellon mukaan koronaviruspandemia hankaloitti sopimusneuvotteluja ja sen myötä siirto jäi lopulta toteutumatta.
– Manchester City oli hänestä [Lukaku] kiinnostunut edellisenä vuonna, Pastorello paljasti The Telegraphille.
– Pandemia aiheutti omat haasteensa, koska oli hyvin vaikeaa lentää eri paikkoihin tapaamaan ihmisiä.
– Kiinnostus oli hyvin konkreettista ja vakavaa, mutta lopulta he muuttivat ajatustaan tai eivät olleet valmiita toteuttamaan sitä. Tänä kesänä he [City] sitten keskittyivät Harry Kaneen.
Internazionalea kahden viime kauden ajan edustanut Lukaku palasi tänä kesänä Chelseaan hurjalla 115 miljoonan euron siirtosummalla. Belgialaishyökkääjän ratkaisu ei kuitenkaan ollut mikään itsestäänselvyys, sillä agentti joutui suostuttelemaan häntä siirtymään.
– Minä kerroin Romelulle, että tilanne saattaa olla nyt tai ei koskaan, koska hän ei luultavasti tajunnut sitä täysin, Pastorello kertoo.
– Minun piti muistuttaa häntä, että joskus on junia, ja kun ne kulkevat ohi, ne eivät enää koskaan palaa. Tilanteen, markkinoiden ja vähäisten mahdollisuuksien vuoksi tämä oli Romelun juna.
[readmore from=Romelu-Lukaku]
– Chelsea halusi hänet 100-prosenttisesti ja joutui tekemään lukuisia tarjouksia, ennen kuin he pääsivät Interin kanssa yhteisymmärrykseen.
– Tarjouksia oli tehty jo neljä, ja viides oli se, joka päätti neuvottelut. Jälkeenpäin ajateltuna uskon, että kaikki saivat todella hyvän sopimuksen.
28-vuotias Lukaku on pelannut tällä kaudella 11 ottelua ja tehnyt niissä neljä maalia. Hän edusti Chelseaa edellisen kerran vuosina 2011-14.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Eddie Howe: Newcastlen kesän huippuhankinta palaamassa pelikentille kuukauden päästä
- Manchester City ei kuulu Mestarien liigan voittajasuosikkeihin – näin Pep Guardiola kommentoi ennakkoasetelmia
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Alexander Isakin Liverpool-debyytistä
- Liverpool teki sen taas! Diego Simeone katseli punaista viime hetken maalin jälkeen
- Harry Kane upotti Chelsean maaleillaan
- Valioliigan sarjajumbon valmentaja saamassa uuden sopimuksen
- Brightonille ikäviä uutisia – nuorukainen loukkaantui taas
- Arne Slot kummastelee asiantuntijoiden kommentteja: ”Unohtavat sen, että myimme pelaajia lähes 300 miljoonalla punnalla”
- Vaihtopelaajat ratkaisivat Arsenalin pelin – Arteta: ”Vähintään yhtä tärkeitä kuin avauksen pelaajat”
- Chelsea kohtaa illalla tutun pelaajan – Maresca: ”Heillä on pieni etu, koska…”
- Liverpool teki sen taas! Diego Simeone katseli punaista viime hetken maalin jälkeen
- Harry Kane upotti Chelsean maaleillaan
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Alexander Isakin Liverpool-debyytistä
- Newcastle pyysi anteeksi
- Valioliigan sarjajumbon valmentaja saamassa uuden sopimuksen
- Arne Slot kummastelee asiantuntijoiden kommentteja: ”Unohtavat sen, että myimme pelaajia lähes 300 miljoonalla punnalla”
- Hirvittävä munaus Tottenhamin Mestarien liigan pelissä
- Kova väite Rúben Amorimin jatkosta brittimediassa
- Rio Ferdinand huolissaan Benjamin Šeškon tilanteesta: ”En halua ajatella, mihin tämä voisi johtaa”
- Brightonille ikäviä uutisia – nuorukainen loukkaantui taas