”Tässä tulee itku silmään” – Manchester Unitedin kokoonpanossa ex-pelaajan poika
Kuva: Getty Images
Manchester United pelasi keskiviikkona 1-1-tasapelin sveitsiläistä Young Boysia vastaan Mestarien liigan lohkovaiheen päätöspelissään
United oli varmistanut lohkovoittonsa jo ennen keskiviikoa, joten väliaikaismanageri Ralf Rangnick kierrätti manchesteriläisten miehistöä runsaasti. Avaus meni kokonaan uusiksi ja vaihtopenkin väki koostui lähes pelkästään oman akatemian pelaajista.
Yksi vaihtopenkillä istuvista nuorukaisista oli 18-vuotias keskikenttäpelaaja Charlie Savage, jolle komennus kentälle tiesi debyyttiä edustusjoukkueessa.
Savagen isä on Walesin entinen maajoukkuepelaaja Robbie Savage, joka aloitti niin ikään ammattilaisuransa Manchester Unitedissa, mutta tuli paremmin tunnetuksi muissa seuroissa.
Nuori Savage pääsikin pelaamaan ensimmäiset minuuttinsa Unitedissa, kun hän tuli kentälle hieman ennen päätösvihellystä. Hänen isänsä kyynelehti jo ennen ottelun alkua BT Sportin lähetyksessä.
– Tässä tulee itku silmään, koska Charlie on saavuttanut niin paljon nuoren elämänsä aikana, kommentoi Robbie Savage Mirrorin mukaan.
– Hän ei ole koskaan ollut luokkansa paras, mutta hänen työmoraalinsa ja intohimonsa ovat tuoneet tähän pisteeseen.
– Isäni, joka ei valitettavasti ole enää keskuudessamme, katselisi ylpeänä pojanpoikaansa. Vaikka hän ei pääsisikään kentälle ja mitä ikinä hänen loppuelämänsä aikana tapahtuukaan, niin hän on ollut Manchester Unitedin vaihtopenkillä.
– Hän on tehnyt sen omilla ansioillaan, ja kaikilla valmentajilla on ollut suuri rooli, joten olen todella iloinen.
– Jos hän pääsee pelaamaan Unelmien teatterissa, niin hän saa isoäitinsä kyyneliin. Hän on hieno poika ja hän tulee antamaan kaikkensa.
LUE MYÖS:
- Murskavoitto Valioliigassa – Newcastle jäi jyrän alle
- James Milner palaa Liverpooliin – tässä roolissa
- Roberto De Zerbiltä tyly kommentti kohupelaajasta
- Gary Neville kertoi – yksi joukkue voi haastaa Arsenalin Valioliigan mestaruustaistossa
- Nottingham-pomo lähti todella yllättävään maahan
- Lehti: Liverpool kiikaroi jo seuraavaa vahvistusta Barcelonasta
- Suru-uutinen: entinen Valioliiga-vahti on kuollut
- Peter Schmeichel: VAR pitää ottaa pois Valioliigasta
- Liverpool-pelaaja jäänyt täysin olemattomalle vastuulle – näin Andoni Iraola kommentoi
- Roy Keane: Manchester Unitedin ei pidä vielä panikoida
- Man Unitedin tähtipelaaja raivostui tuomareille: ”Anteeksiantamatonta”
- Michael Carrick ei sulattanut Manchesterin derbyn tuomaritoimintaa: ”Huolestuttavaa”
- Ensimmäistä kertaa 107 vuoteen – Coventrylle historiallinen pohjanoteeraus
- Roy Keane kritisoi Bruno Fernandesia: ”Pystyttävä parempaan”
- Wayne Rooney latasi suorat sanat VAR:sta
- Liverpool-pelaaja jäänyt täysin olemattomalle vastuulle – näin Andoni Iraola kommentoi
- Álvaro Arbeloa teki historiallisen tempun – kukaan Liverpoolin ex-pelaaja ei ole pystynyt samaan
- Wayne Rooney: Manchester United tarvitsee uusia hyökkääjiä
- Roy Keane: Manchester Unitedin ei pidä vielä panikoida
- Karu romahdus Valioliigasta – nyt näyttää putoajalla pahalta