Toimittajalta kummallinen heitto Newcastlen sensaatiopelaajalle – joukkuekaveri puuttui kritiikkiin: ”Häpeällistä”
										Kuva: Getty Images
					
		
		Monet Newcastlen kannattajista ehtivät jo luovuttaa Joelintonin suhteen, mutta brasilialaispelaaja on viime aikoina esiintynyt edukseen uudella pelipaikalla.
Joelinton, 26, hankittiin Newcastleen toissa vuonna hyökkääjäksi 44 miljoonalla eurolla Hoffenheimista. Hän on kuitenkin onnistunut Magpiesin riveissä maalinteossa vain 11 kertaa vajaan sadan ottelun aikana.
Eddie Howen tultua Newcastlen manageriksi Joelintonia on kuitenkin peluutettu keskikentän keskustassa, jossa hänestä on tullut ennennäkemättömiä puolia esiin. Maanantaina 1-1-tasapelissä Manchester Unitedia vastaan Joelinton palkittiin ottelun parhaana pelaajana hänen dominoitua keskikenttää mielin määrin.
Sky Sportsin toimittaja Patrick Davidson haastatteli Joelintonia ottelun jälkeen ja aloitti haastattelun tavalla, joka jäi ärsyttämään monia.
– Joelinton, voinko puhua täysin rehellisesti? En tiennyt, että olet noin hyvä! sanoi Davidson.
Brassipelaaja ei ollut toimittajan lohkaisusta moksiskaan, mutta sosiaalisessa mediassa monet ovat kritisoineet heittoa mauttomaksi. Toisena haastateltavana ollut Newcastlen keskikenttäpelaaja Sean Longstaff sanoi, että Joelintonin parjaaminen on mennyt liian pitkälle.
– Rehellisesti sanottuna, jos kysyt keneltä tahansa pukuhuoneessa, niin me tiedämme, että hän on niin hyvä riippumatta siitä, mitä ulkopuoliset ihmiset sanovat.
– Kunnioituksen puute häntä kohtaan on häpeällistä. Hän on joka päivä harjoitusten paras pelaaja. Kaikki ovat innoissaan, jos saavat hänen puolelleen harjoituksissa, koska se tietää aina voittoa.
– Ulkopuolelta tuleva melu on niin epäkunnioittavaa. Jos katsoo hänen pelaamistaan tarpeeksi, niin ymmärtää, kuinka hyvä hän on.. Olen niin iloinen hänen puolestaan ja ylpeä hänestä.
 
            
64 touches
Completed 25/33 passes
23 duels*
11x possession won*
2 blocks
3 chances created*
2 shots
14 sprints
*all most/joint-most in match
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
 - Osallistu arvontaan.
 - Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! 
-  
- Palkinto sisältää: 
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
 - suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
 - kahden yön majoituksen aamiaisineen
 - lentokenttäkuljetukset
 
 
 - Palkinto sisältää: 
 
 -  
 
- Jättiyllättäjä nousi neljän sakkiin
 - The Athletic: Wolverhamptonin valmentajakuvioissa merkittävä käänne
 - Guardian: Wolverhampton on tekemässä melkoista valintaa
 - Athletic: Wolverhampton etsii uutta päävalmentajaa – tässä vaihtoehdot
 - Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
 - Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”
 - Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
 - Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
 - Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
 - Wolves erotti päävalmentajansa
 
- Jättiyllättäjä nousi neljän sakkiin
 - Guardian: Wolverhampton on tekemässä melkoista valintaa
 - The Athletic: Wolverhamptonin valmentajakuvioissa merkittävä käänne
 - Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
 - Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”
 - Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
 - Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
 - Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa
 - Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
 - Arne Slot kommentoi Liverpool-kannattajien lauluja Aston Villa -voitossa
 
                        
                        
                        