Chelsean avainpelaaja on taas valmis neuvottelemaan jatkosopimuksesta – Romelu Lukakun jättidiili voi koitua ongelmaksi
Kuva: Getty Images
Chelsean toppari Antonio Rüdiger on valmis kuuntelemaan seuran toisen jatkosopimustarjouksen, kertoo Telegraph.
Rüdigerin, 28, nykyinen sopimus päättyy tämän kauden jälkeen, jolloin hän on vapaa vaihtamaan seuraa ilman siirtokorvausta, ellei uutta diiliä Chelsean kanssa synny.
Chelsea joutuu näin ollen kilpailemaan Rüdigerista muiden seurojen kanssa, jotka saattavat tarjota hänelle muhkeaa allekirjoitusbonusta. Lontoolaisseuran odotetaan aloittavan neuvottelut Rüdigerin kanssa uudestaan, eikä saksalaistoppari ole sulkenut pois mahdollisuutta jäädä Lontooseen, vaikka useat huippujoukkueet ovat jo lähestyneet häntä.
Pitkään näytti, että Real Madrid on ykkösehdokas Rüdigerin uudeksi seuraksi, mutta Espanjassa on uutisoitu viime viikkoina, että Los Blancosin kiinnostus olisi laantunut puolustajan vaatimuksien takia.
Telegraphin mukaan Chelsean ensimmäinen jatkosopimustarjous sisälsi lupauksen 140 000 punnan viikkopalkasta, mutta Rüdiger haluaa viikkotienestiensä nousevan 200 000 punnan hujakoille.
Jos Rüdiger siirtyy muualle ilmaiseksi, hänen viikkopalkkansa saattaa nousta erilaisten bonusten myötä jopa 400 000 punnan tienoille. Myös Chelsea voisi tarjota Rüdigerille esimerkiksi lojaaliusbonusta, jos toppari jää Lontooseen.
Rüdiger saattaa lopulta hyväksyä toivomaansa pienemmän tarjouksen Chelsealta, mutta Telegraphin mukaan on epätodennäköistä, että hän kieltäytyisi uransa viimeisestä isosta diilistä, jos sellainen olisi tarjolla jossain muualla.
Viime kesänä Chelsea hankki belgialaishyökkääjä Romelu Lukakun Internazionalesta viisivuotisella sopimuksella, joka takaa hänelle tiettävästi 325 000 punnan viikkopalkan. Lukaku on samanikäinen kuin Rüdiger, mutta saksalaistopparin leirissä tiedetään, että Chelsea ei luultavasti tarjoa heille vastaavia ehtoja. Lukakun palkkataso ja sopimuksen pituus antavat kuitenkin Rüdigerin edustajille vertailukohdan neuvotteluihin.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Asiantuntija: Manchester Unitedin pitäisi palkata Andoni Iraola uudeksi päävalmentajakseen
- Gary Neville latasi suorat sanat Viktor Gyökeresistä
- Andoni Iraola: Antoine Semenyo ottaa suuren roolin Manchester Cityssä – ”Kohtaa suurta kilpailua, mutta…”
- AS: Nottingham Forest haluaa hankkia maalivahdin La Ligasta
- Roy Keane haluaa rauhallisen managerin Man Unitediin
- Athletic: Arsenal ja Bukayo Saka pitkään jatkosopimukseen
- Manchester City täräytti tammikuun isoimman pelaajakaupan!
- Arne Slotilta lohduttomat sanat loukkaantuneesta Liverpool-pelaajasta
- Gary Neville raivostui Gabriel Martinellin tempusta: ”Idiootti!”
- Arsenal ja Liverpool jäivät maalittomaan tasapeliin Lontoossa
- Gary Neville raivostui Gabriel Martinellin tempusta: ”Idiootti!”
- Arne Slotilta lohduttomat sanat loukkaantuneesta Liverpool-pelaajasta
- Arsenal ja Liverpool jäivät maalittomaan tasapeliin Lontoossa
- Manchester City täräytti tammikuun isoimman pelaajakaupan!
- Nyt jysähti: Valioliiga-seurat sopivat jättikaupasta
- Manchester United teki valmentajavalinnan FA Cupiin
- Gary Neville kertoi mielipiteensä Manchester Unitedin valmentajatilanteesta: ”Päiväni murmelina”
- Dominik Szoboszlai: Arsenal ei ole vielä varmistamassa mestaruuttaan – ”Siihen on vielä matkaa”
- Skandaaleissa ryvettynyt Valioliiga-tuomari kuuli rikostuomionsa
- Rajua tekstiä! Kapteeni ryöpyttää Tottenhamin seurajohtoa