FIFA julkisti uudet lainasäännöt – vaikuttaa eniten Chelseaan
Kansainvälinen jalkapalloliitto FIFA julkisti torstaina uudet lainasäännöt, jolla pyritään välttämään pelaajien haaliminen.
FIFA:n uusien sääntöjen myötä kaudella 2022-23 seurat voivat hankkia enintään kahdeksan pelaajaa lainalle ja lähettää heitä lainalle enintään saman verran. Kaudella 2023-24 luku putoaa seitsemään ja kaudesta 2024-25 eteenpäin lainat rajoittuvat kuuteen.
Uudet säännöt eivät kuitenkaan vaikuta kaikkiin pelaajiin. Rajoitettuun lainamäärään ei lasketa 21-vuotiaita ja sitä nuorempia pelaajia, eikä myöskään kotimaisia pelaajia.
FIFA sanoi lausunnossaan, että uudet säännöt ankkuroivat tiukasti sen ydintavoitteisiin, jotka ovat nuorten pelaajien kehittäminen, kilpailutasapainon edistäminen ja pelaajien keräämisen estäminen.
Kolmas kohta on erityisen tärkeä FIFA:lle. Viime vuosina suurimmat ja rikkaimmat jalkapalloseurat ovat käyttäneet huomattavan summan rahaa hankkiessaan nuoria pelaajia ja lähettäneet heidät sen jälkeen lainalle. Sitten he myyvät nämä pelaajat valtavalla voitolla, usein ilman, että he ovat edes pelanneet seurassa.
Erityisesti Valioliigassa nuorten kykyjen haaliminen on yleistä. Esimerkiksi Chelsea on lainannut täksi kaudeksi peräti 21 pelaajaa muihin seuroihin. Näistä kahdeksan on ulkomaisia pelaajia. Toiseksi korkein luku on Manchester Cityllä, 14.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Athletic: Maalivahti haluaa jättää Chelsean tammikuussa
- André Onana jätti Manchester Unitedin – viihtyy uudessa seurassaan: ”Elän koko elämäni parasta aikaa”
- Athletic: Fulham tarjoaa rahakasta sopimusta päävalmentajalleen
- Pep Guardiola ylpeä pelaajiensa kurinalaisuudesta jouluna: ”Meillä on tietyt standardit”
- William Saliba kertoi Arsenalin kunnianhimoisen tavoitteen
- Huippuvireinen Hugo Ekitiké sai kehut Arne Slotilta: ”Joskus meidän piti vähän suostutella häntä…”
- Newcastlen jättihankinnan syksy meni täysin penkin alle: ”Newcastle-urani alku on ollut kummallinen, mutta…”
- Ruben Amorim kommentoi Casemiron ja Harry Maguiren jatkosopimustilanteita
- Eddie Howe Newcastlen uudesta stadionista: ”99,9-prosenttisen varmaa”
- Fantasy Premier League: GW 18 – investoi tähän Liverpoolin hyökkäyspään pelaajaan
- Miksi Valioliigassa pelataan vain yksi ottelu tapaninpäivänä? Tässä syy poikkeukselliseen ratkaisuun
- Thomas Frank kertoi mielipiteensä Tottenham-kapteenin ylilyönnistä
- MD: Barcelonan ja Englannin maajoukkuetopparin sopimusneuvottelut loppuivat lyhyeen
- Fantasy Premier League: GW 18 – investoi tähän Liverpoolin hyökkäyspään pelaajaan
- Eddie Howe Newcastlen uudesta stadionista: ”99,9-prosenttisen varmaa”
- Ruben Amorim kommentoi Casemiron ja Harry Maguiren jatkosopimustilanteita
- Bruno Fernandes loukkaantui – Rúben Amorim vaatii muilta pelaajilta tasonnostoa
- Nottingham Forestin euromenestykseen johdattanut seuralegenda John Robertson on kuollut
- Andoni Iraola kertoi mielipiteensä Antoine Semenyon tulevaisuudesta
- John Terry: Chelsean hankittava kokemusta joukkueeseensa