Italialainen maailmanmestari oli ehdolla Evertonin ja Watfordin peräsimeen: ”Olin ylpeä siitä”
Kuva: Getty Images
Italian kanssa vuoden 2006 maailmanmestaruuden voittanut puolustajalegenda Fabio Cannavaro sanoo, että häntä haastateltiin viime kuussa Evertonin ja Watfordin peräsimeen.
Cannavaro, 48, on pelaajauransa jälkeen toiminut valmentajana Kiinassa ja Saudi-Arabiassa, mutta hän kertoi Telegraphin haastattelussa, että haluaisi nyt siirtyä luotsaamaan Eurooppaan.
– Uskon, että olen valmis. Minulla on ollut erittäin hyviä työpaikkoja Aasiassa, mutta parhaat seurat ja managerit ovat Euroopassa, joten jos haluan olla yksi parhaista, minun on kilpailtava heidän kanssaan.
Cannavaro kävi keskusteluja Evertonin omistajan Farhad Moshirin kanssa, mutta Toffees päätyi palkkaamaan Frank Lampardin uudeksi managerikseen.
– Puhuin omistajan kanssa, ja hän oli hyvin selkeä kanssani. Selitin hänelle filosofiani, strategiani. Mutta tietysti se on ymmärrettävää, kun on mahdollisuus ottaa Lampard, joka tuntee ehkä Valioliigan paremmin kuin minä.
– Ehkä ihmiset ajattelevat välillä, että en tunne liigaa tai ettei minulla ole kokemusta Euroopassa, mutta sellaista jalkapallo on. Tiedän, mitä seuroissa ja pukuhuoneissa tapahtuu. Mutta olin ylpeä siitä, että Everton ja Watford pyysivät minua haastatteluun ja arvostan sitä todella paljon.
Watford taas päätyi korvaamaan Claudio Ranierin konkarivalmentaja Roy Hodgsonilla, jolla on satojen pelien kokemus Valioliigasta.
– He puhuivat minulle ennen kuin nimittivät Roy Hodgsonin, mutta he tarvitsivat nopeasti valmentajan, sanoi Cannavaro.
– He sanoivat, että he halusivat löytää valmentajan muutamassa päivässä, ja tietysti hän on valmentaja, jolla on kokemusta Valioliigasta, hän tuntee pelaajat. Mutta oli kunnia puhua heidän kanssaan, ja on tärkeää, että olen aloittanut nämä keskustelut.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Manchester United voittoputkessa – Brighton nousi taistelemaan
- Huh huh! Kahdessa Valioliiga-ottelussa mieletön loppu
- Marcus Rashford haluaa jäädä Barcelonaan: ”Ehdottomasti”
- Jarrod Bowen: West Ham on ”pulassa”
- Enzo Marescalta suoraa palautetta Chelsean hyökkääjälle: ”Hän ei harjoitellut hyvin”
- ”En välitä” – Rúben Amorim vastasi Arne Slotin kommentteihin
- West Hamilta surkein aloitus kaudelle yli 50 vuoteen
- Miksi Manchester Unitedin superlahjakkuus, 15, ei voi pelata Valioliigaa?
- Sheffield Wednesday selvitystilaan – tuhti pistevähennys uhkaa heti
- Chelsean päävalmentaja hehkuttaa timanttiaan: ”Hyvin samanlainen kuin Cole Palmer”
- Ensimmäinen peli Nottinghamissa: Sean Dyche teki heti kovan tempun
- ”En välitä” – Rúben Amorim vastasi Arne Slotin kommentteihin
- Miksi Manchester Unitedin superlahjakkuus, 15, ei voi pelata Valioliigaa?
- Jarrod Bowen: West Ham on ”pulassa”
- Enzo Marescalta suoraa palautetta Chelsean hyökkääjälle: ”Hän ei harjoitellut hyvin”
- Sheffield Wednesday selvitystilaan – tuhti pistevähennys uhkaa heti
- Uskomaton ura päättyy: 107 peliminuuttia, 10 pokaalia
- West Hamilta surkein aloitus kaudelle yli 50 vuoteen
- Marcus Rashford haluaa jäädä Barcelonaan: ”Ehdottomasti”
- Huh huh! Kahdessa Valioliiga-ottelussa mieletön loppu