Kissaansa rääkänneen Kurt Zouman lemmikit vietiin pois – West Ham antoi topparilleen isot sakot
Kuva: Getty Images
Hyväntekeväisyysjärjestö RSPCA on vienyt West Hamin topparin Kurt Zouman kissat pois sen jälkeen, kun alkuviikosta tuli julki video, jossa hän lyö, pudottaa ja potkii lemmikkiään.
Zouma, 27, on pyytänyt tekoaan anteeksi, mutta Essexin poliisi on vahvistanut, että ”kiireelliset tutkimukset” ovat käynnissä yhdessä RSPCA:n kanssa. Hyväntekeväisyysjärjestö julkaisi keskiviikkona lausunnon, jonka mukaan kissat ”ovat turvassa ja hoidossa”.
West Ham tuomitsi ranskalaispuolustajan käytöksen tiedotteessaan, mutta Zouma oli silti joukkueen avauskokoonpanossa tiistain sarjaottelussa Watfordia vastaan. Manageri David Moyes on vahvistanut, että Zouma on hänen käytettävissään myös seuran sisäisen tutkinnan aikana.
Keskiviikkona Hammers julkaisi uuden tiedotteen, jossa se kertoi, että seura on antanut Zoumalle enimmäissakon, jonka se voi tässä vaiheessa antaa. Lehtitietojen mukaan sakon suuruus on 250 000 puntaa.
– Pelaaja on välittömästi hyväksynyt sakon ja pyytänyt, että se lahjoitetaan eläinten hyvinvointia edistäville hyväntekeväisyysjärjestöille.
– Kurt ja seura tekevät täyttä yhteistyötä tutkinnan kanssa, ja pelaaja on vapaaehtoisesti noudattanut prosessin alkuvaiheen toimenpiteitä, mukaan lukien hänen perheensä kahden kissan toimittamista RSPCA:lle arvioitavaksi. Kurt on erittäin katuvainen ja ymmärtää täysin, kuten kaikki seuran työntekijät, tapaukseen liittyvät tunteet ja tarpeen ryhtyä toimenpiteisiin.
– West Ham haluaa toistaa tuomitsevansa Kurtin teot ja tehdä selväksi, että asiaan suhtaudutaan edelleen äärimmäisen vakavasti. Uskomme kuitenkin, että nyt on tärkeää antaa RSPCA:n suorittaa tutkimuksensa oikeudenmukaisesti ja perusteellisesti, emmekä kommentoi asiaa enempää tässä vaiheessa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- West Ham on nyt tukalassa paikassa – Tottenhamille aukesi mahdollisuus
- Nollaan pisteeseen jäänyt kriisiseura sai vihdoinkin helpottavan tiedon
- Suorat nousijat Valioliigaan ovat nyt selvillä – nämä joukkueet etenivät karsintaan
- Roy Hodgson, 78, palasi eläkkeeltä valmentamaan: ”Pystynkö todella tähän?”
- Mohamed Salah ei kadu päätöstään lähteä Liverpoolista: ”En halua sanoa liikaa”
- Tottenhamin Antonín Kinský painajaisdebyytistään: ”Se teki minusta vahvemman”
- Chelsea haluaa käyttää seurajoukkueiden MM-turnauksen voittajan tunnusta myös ensi kaudella
- Bournemouthissa tapahtuu: Andoni Iraolan lisäksi lähtee myös seurapomo
- Brighton pestasi vapaaottelijan auttamaan erikoistilanteissa
- Nyt se on selvää – Leeds karisti putoamispeikon käytännössä lopullisesti
- Nyt tuli kova lausunto: Arsenalin ja Manchester Cityn jättiottelussa tapahtui iso tuomarivirhe
- Nyt se on selvää – Leeds karisti putoamispeikon käytännössä lopullisesti
- Roberto De Zerbi vuodatti useiden minuuttien ajan Tottenhamia vaivanneesta ilmapiiristä: ”En halua sellaista lähelleni”
- Telegraph: Arsenalilla on ongelma – seura pyysi nyt ulkopuolista apua
- ESPN: Tämä on Manchester Unitedin suunnitelma valmentajamarkkinoilla
- Mohamed Salah ei kadu päätöstään lähteä Liverpoolista: ”En halua sanoa liikaa”
- Chelsea haluaa käyttää seurajoukkueiden MM-turnauksen voittajan tunnusta myös ensi kaudella
- Eddie Howe joutui tuskalliseen piinapenkkiin – Newcastle-luotsi on nyt tiukassa paikassa
- Mestarien liigan oikeudet vaihtavat omistajaa Suomessa – näin käy Valioliiga-jättien europelien
- Brighton pestasi vapaaottelijan auttamaan erikoistilanteissa