Manchester United ei tehnyt kulmapotkuista maalia yli vuoteen – Darren Fletcher puolusti erikoistilannevalmentajaa
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedissa päättyi toissa viikolla pitkä odotus, kun toppari Harry Maguire puski kulmapotkusta avausmaalin 4-2-voitossa Leedsiä vastaan Valioliigassa.
United oli ennen tuota osumaa pelannut yli vuoden tekemättä yhtään maalia kulmapotkuista. Maguiren osuma oli manchesteriläisten 139. yritys edellisen onnistumisen jälkeen.
[readmore from=Manchester-United]
Viime kesänä Manchester United värväsi Chelseasta erikoistilannevalmentajakseen Eric Ramsayn, joka on saanut kannattajilta kritiikkiä pitkään jatkuneen kuivan putken takia.
Unitedin tekninen johtaja, seuralegenda Darren Fletcher puolusti Ramsayta kannattajatapaamisessa ja sanoi, että hänet hankittiin ensisijaisesti korjaamaan joukkueen ongelmat puolustuspään erikoistilanteissa.
– Ihmiset puhuvat erikoistilanteiden yhteydessä aina vain maalinteosta, kommentoi Fletcher Sky Sportsin mukaan.
– Suurin syy siihen, että Eric otettiin mukaan, oli se, että päästimme liikaa maaleja erikoistilanteista. Tällä kaudella olemme todella parantaneet puolustuspeliämme erikoistilanteissa ja sivuvapaapotkuissa. Eric on fantastinen valmentaja.
Anthony Elanga viimeisteli Manchester Unitedin viimeisen osuman ottelussa Leedsiä vastaan. Voit katsoa Viaplayn videon alta.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Alexander Isak loukkaantui – näin Arne Slot kommentoi
- Morgan Rogers kaatoi maaleillaan Manchester Unitedin Valioliigassa
- West Ham on kiinnostunut Jørgen Strand Larsenista
- Nemanja Matić sai Manchester Unitedilta sakon ja uhkasi lähteä: ”Chelseassa ei olisi ikinä käynyt noin”
- Ryan Giggs haluaa palata valmentajaksi: ”Pidän vaihtoehtoni auki”
- Kobbie Mainoon velipuoli kohautti tempauksellaan – Rúben Amorim kommentoi
- Frank Lampard raivostutti vastustajan: ”Pyydän anteeksi”
- Tunnettu Valioliiga-pomo tutkittavana seksuaalirikoksista
- Crystal Palacen Oliver Glasner kiehui: ”Todella häpeällinen esitys”
- Curtis Jones: Mohamed Salah pyysi Liverpoolin pelaajilta anteeksi
- Tottenham sai kaksi punaista korttia – Alexander Isakin peli päättyi polvivammaan
- Tottenhamin Thomas Frankilta kovaa kritiikkiä tuomarille: ”Teki massiivisen virheen”
- Crystal Palacen Oliver Glasner kiehui: ”Todella häpeällinen esitys”
- Viktor Gyökeres iski maalin – Arsenal nousi takaisin sarjakärkeen
- Frank Lampard raivostutti vastustajan: ”Pyydän anteeksi”
- Nemanja Matić sai Manchester Unitedilta sakon ja uhkasi lähteä: ”Chelseassa ei olisi ikinä käynyt noin”
- Man Unitedin lainalle lähettämä pelaaja ampui joukkueensa voittoon
- Kobbie Mainoon velipuoli kohautti tempauksellaan – Rúben Amorim kommentoi
- Tunnettu Valioliiga-pomo tutkittavana seksuaalirikoksista
- West Hamissa flopannut hyökkääjä pääsemässä Italian Serie A:han