West Ham antaa harjoituksiin palanneen ukrainalaispelaajan itse päättää jatkostaan – ”Hän on todella, todella järkyttynyt”
Kuva: Getty Images
West Hamin ukrainalaispelaaja Andri Jarmolenko teki tiistaina paluun joukkueen harjoituksiin.
32-vuotias Jarmolenko oli sivussa joukkueen vahvuudesta viikonloppuna pelatusta Wolves-ottelusta, kun seura antoi hänelle vapaata Ukrainan järkyttävien tapahtumien johdosta.
West Hamin manageri David Moyesin mukaan Jarmolenko on ”todella järkyttynyt” kotimaansa tilanteesta ja hänet nähdään tositoimissa keskiviikon FA Cupin ottelussa Southamptonia vastaan ainoastaan siinä tapauksessa, jos hän kokee pystyvänsä pelaamaan.
– Hän on todella, todella järkyttynyt koko tilanteesta, kuten monet muutkin ihmiset ovat, etenkin ukrainalaiset. Emme aio kiirehtiä hänen kanssaan, Moyes kertoi lehdistölle.
– Olen pyytänyt häntä tulemaan tänään harjoituksiin katsomaan, miltä hänestä tuntuu. Jos hän tuntee olonsa hyväksi ja kokee pystyvänsä pelaamaan, hän matkustaa joukkueen mukana. Jos ei, annamme hänelle lisää vapaapäiviä.
– Asiat voivat muuttua hyvinkin nopeasti. Annamme hänelle mahdollisuuden mennä omien tunteidensa mukaan.
Moyesin mukaan Jarmolenko on hyvin huolissaan Ukrainassa olevista läheisistään, joita hän ei pysty juurikaan auttamaan.
– Hänellä on paljon perheenjäseniä ja ystäviä Ukrainassa, ja hän on huolissaan kaikkien puolesta. Hän ymmärtää meneillään olevan tilanteen vaikeuden. Hän on kaukana heistä eikä voi tehdä asialle juuri mitään. Hän on hyvin järkyttynyt.
Mikäli upotus ei näy, voit katsoa sen täältä.
LUE MYÖS:
- Mohamed Salah julkaisi kuvan – piilotettu viesti?
- Evan Ferguson palaamassa Valioliigaan jo kesken kauden
- Enzo Maresca kertoi miksei Cole Palmer pelaa Mestarien liigan ottelussa
- Jamie Carragher kertoi suoran mielipiteensä Mohamed Salah’n kommenteista
- James Maddison puhui vakavasta polvivammastaan: ”Tuhosi minut sisältäpäin”
- Sky: Brighton-tähti haluaa edelleen siirtyä Manchester Unitediin
- Jälleen umpisurkea esitys Wolvesilta – historian huonoin kausi tulossa?
- Alisson otti kantaa Mohamed Salah -kohuun: ”Täytyy olla valmis kantamaan seuraukset”
- Nyt puhuu Arne Slot
- Kriisi syvenee – tässä on Liverpoolin joukkue Interiä vastaan
- Alisson otti kantaa Mohamed Salah -kohuun: ”Täytyy olla valmis kantamaan seuraukset”
- Jälleen umpisurkea esitys Wolvesilta – historian huonoin kausi tulossa?
- Nyt puhuu Arne Slot
- Kriisi syvenee – tässä on Liverpoolin joukkue Interiä vastaan
- Sky: Brighton-tähti haluaa edelleen siirtyä Manchester Unitediin
- Serie A:n kärkiseura kiinnostunut Kobbie Mainoosta
- Wayne Rooney kummasteli Mohamed Salah’n kommentteja: ”Jos olisin hänen joukkuetoverinsa…”
- Chelsea-hyökkääjän epäonni jatkuu – taas viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Mohamed Salah latasi suorat sanat mediassa – John Terry puolustaa tähteä: ”Hänestä on tehty pienoinen syntipukki”
- Jamie Carragher kertoi suoran mielipiteensä Mohamed Salah’n kommenteista