Manchester Cityn kapteeni pääsi kentälle ja säkenöi – vastasi salamyhkäisesti kysymykseen tulevaisuudestaan
Kuva: Getty Images
Manchester Cityn kapteeni ja keskikenttäpelaaja Fernandinho valittiin keskiviikkona ottelun parhaaksi pelaajaksi, kun joukkue eteni Mestarien liigassa kahdeksan parhaan joukkoon.
City pelasi Sportingin kanssa 0-0-tasapelin, mutta se jatkoi puolivälieriin yhteismaalein 5-0.
Fernandinho, 36, on Cityn virallinen kapteeni, mutta häntä on peluutettu tällä kaudella säästeliäästi. Kenttäpelaajista ainoastaan Oleksandr Zintšenko on saanut tällä kaudella vähemmän peliaikaa kuin brasilialaiskippari, jos akatemian nuorukaisia ei lasketa mukaan.
– Pelasin ihan hyvin. Olin todella iloinen, kun pääsin pelaamaan. Toivottavasti saan enemmänkin minuutteja, kommentoi Fernandinho Manchester Evening Newsin mukaan.
Manchester Cityn ja Fernandinhon sopimus päättyy tämän kauden jälkeen, ja hänen on huhuttu vaihtavan kesällä maisemaa. Asiasta kysyttäessä hän antoi salamyhkäisen vastauksen.
– Kuka tietää? Jumala tietää, sanoi brassikonkari hymyillen ja poistui haastattelusta.
Cityn manageri Pep Guardiola sanoi, että Fernandinho keskustelee seuran kanssa tulevaisuudestaan kesällä.
– Katsotaan kauden jälkeen. Hän tietää sen.
– Kautta on jäljellä vielä 2-3 kuukautta. Hän istuu seuran kanssa alas ja he tekevät parhaan päätöksen seuran ja hänen kannaltaan.
Fernandinho on edustanut Manchester Cityä kesästä 2013 lähtien ja pelannut siellä 372 ottelua. Hän on voittanut seurassa 11 pokaalia.
LUE MYÖS:
- Manchester Citylle riitti avausosan murskavoitto – Mestarien liigan puolivälierät kutsuvat
- Manchester Cityn 36-vuotias maalivahti teki hieman erilaista historiaa – pelasi viimeksi Mestarien liigassa teini-ikäisenä
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Romano: Everton teki tarjouksen hyökkääjästä
- Rosenior kutsuu Palmeria maailmanluokan pelaajaksi – paluu avaukseen vielä auki
- Athletic: Ole Gunnar Solskjær pettyi Manchester Unitedin ratkaisuun
- Newcastlelle surkeita uutisia – luottopelaaja viikkoja sivussa pelikentiltä
- Draamaa välierässä! Antoine Semenyo säkenöi Cityn paidassa – hämmentävä tuomariratkaisu puhuttaa
- Tässä on Manchester Unitedin uusi päävalmentaja
- Paljastus: Valioliiga-seuran pelaajasopimuksissa erikoinen pykälä
- Joukkuekaveri antoi kritiikkiä Liverpool-tähdelle kammottavasta virheestä: ”Ei voi hyväksyä”
- FA Cupin neljännen kierroksen parit arvottu – yllättäjäjoukkue Macclesfield kohtaa seuraavan Valioliigaseuran
- Athletic: Tässä on Manchester Unitedin uusi valmentaja
- Draamaa välierässä! Antoine Semenyo säkenöi Cityn paidassa – hämmentävä tuomariratkaisu puhuttaa
- Paljastus: Valioliiga-seuran pelaajasopimuksissa erikoinen pykälä
- FA Cupin neljännen kierroksen parit arvottu – yllättäjäjoukkue Macclesfield kohtaa seuraavan Valioliigaseuran
- Arne Slot arvosteli oman pelaajansa ratkaisua: ”Tuollaista ei pitäisi tapahtua edes harjoituksissa”
- Joukkuekaveri antoi kritiikkiä Liverpool-tähdelle kammottavasta virheestä: ”Ei voi hyväksyä”
- Tässä on Manchester Unitedin uusi päävalmentaja
- Wayne Rooney kiinnostunut liittymään Manchester Unitedin valmennustiimiin
- Toimittaja: Donyell Malen saattaa jättää Valioliigan – seurat pääsivät sopuun lainasta
- Tottenham ryöväsi jo sovitun kaupan – maksaa Atléticon pelaajasta 40 miljoonaa euroa
- Dominik Szoboszlailta karmea moka – Liverpool silti jatkoon FA Cupissa