Rio Ferdinand kertoi syyn, miksi Juan Sebastian Verón epäonnistui Man Unitedissa: ”Ei ollut kiinni taidosta”
Suurin odotuksin saapuneen Juan Sebastian Verónin ongelmat Manchester Unitedissa johtuivat osittain silloisesta kapteenista Roy Keanesta, arvioi Rio Ferdinand.
Keskikenttäpelaaja Verón saapui Old Traffordille vuonna 2001 Laziosta Britannian ennätyssummalla. Ferdinandin mukaan argentiinalainen on yksi parhaista pelaajista, joiden kanssa hän pelasi uransa aikana. Verón oli niin hyvä, että välillä harjoituskentällä kaikki pysähtyivät ihailemaan hänen taidonnäytteitään.
– Kaikissa joukkueissa, joissa Seba Verón pelasi, hän oli kaveri, jonka luo mentiin. Hän sai pallon puolustajilta, hän liitti puolustajat mukaan hyökkäykseen, hän liitti kaiken yhteen, Ferdinand kommentoi YouTube-kanavallaan FIVE.
– Hän tulee Man Unitediin ja aivan kuin hän saisi pallon puolustuslinjasta, kun Roy Keane on jo siellä huutamassa. Ja jos Roy Keane ei ole hyvin sijoittunut ja Seba on, Roy Keanella on kuuluvin ääni.
Ferdinand muistuttaa, että kentällä pelaajat eivät aina ehdi katsoa, kenelle he syöttävät pallon.
– Joten yhtäkkiä kuulet sen (Roy Keanelta), ja saman tien pelaat sinne. Joskus pelaat tuolla tavalla, etenkin jos olet paineen alla. Se riippuu pelaajasta, mutta moni pelaaja pelaa sen mukaan, mitä he kuulevat.
– Joten Seba ei välillä saanut palloa niille alueille, joille hän normaalisti olisi saanut. Se ei ollut niin normaalia hänen kannaltaan Man Unitedin joukkueessa. Se on syy, miksi hän epäonnistui. Se ei ollut kiinni taidosta.
Verón jatkoi jo vuonna 2003 matkaa ja siirtyi Chelsean riveihin. Uransa loppuvuodet hän vietti kotimaassaan Argentiinassa.
Lähde: talkSPORT
- Xabi Alonso tukee virheen tehnyttä pelaajaansa: ”Osa tätä bisnestä”
- Gary Neville: Man United teki ison virheen palkattuaan Michael Carrickin päävalmentajakseen
- Harry Kane voitti Ballon d’Orin – kiitti Tottenhamia: ”Annoitte minulle mahdollisuuden elää unelmaani”
- Virgil van Dijk: Mohamed Salahin saavutuksiin ei ylletä Liverpoolissa
- Steven Gerrard latasi suorat sanat Man Unitedista
- Rio Ferdinand asetti vaatimuksen Man Unitedin seurajohdolle
- Paul Scholes valitsisi Antonio Conten Man Unitedin uudeksi valmentajaksi
- Ballon d’Or -voitto Englantiin!
- Michael Carrick oudossa tilanteessa: Manchester United ei osaa päättää ehdokkaiden välillä, brittimedia väittää
- Michael Carrick palasi töihin – Manchester United voi korvata hänet
- Michael Carrick oudossa tilanteessa: Manchester United ei osaa päättää ehdokkaiden välillä, brittimedia väittää
- Ballon d’Or -voitto Englantiin!
- Voisiko tämä mies kääntää Man Unitedin kurssin? Jamie Carragher: ”Valioliigan paras”
- Michael Carrick palasi töihin – Manchester United voi korvata hänet
- Sky: Kokenut Valioliiga-luotsi avoin Man Unitedille
- Viktor Gyökeres kaupataan pois ”sadan prosentin varmuudella”
- Man United pitää kriisipalaverin – Michael Carrickin lähtö lähellä
- Suurseuran patriarkka Florian Wirtzistä – ”Hän pelaisi paljon paremmin meillä”
- Potkut uhkaavat – meemeistä tuttu valmentaja ehdolla Crystal Palacen peräsimeen
- Näkökulma: Manchester United tarvitsee muutakin kuin uuden valmentajan