Newcastlen ex-omistaja avautuu: ”Minua puistattaa, kun ihmiset sanovat Newcastlen olevan maailman rikkain seura”
Kuva: Getty Images
Newcastle Unitedin entinen omistaja Sir John Hall, 89, avautuu jalkapallon nykymenosta Daily Mailin haastattelussa.
Newcastlesta tuli kertaheitolla ”maailman rikkain jalkapalloseura”, kun epäsuosittu Mike Ashley kauppasi sen saudiomistajille.
Seuran vuonna 2007 Ashleylle myynyt Hall sanoo suoraan, että toteutuessaan Euroopan Superliiga olisi tuhonnut lajin täysin tavallisen fanin kannalta.
– Jalkapallossa pitäisi olla kyse siitä, että jokaisella seuralla on unelma, ei pelkästään käytössä olevasta rahasta. Minua puistattaa, kun ihmiset sanovat Newcastlen olevan maailman rikkain seura. En haluaisi, että minut tunnetaan siitä. Elämässä on muutakin kuin raha – kyse on siitä, kuinka me käytämme sitä, Hall toteaa.
Hänen mukaansa tällä hetkellä liikaa rahaa virtaa pois jalkapallosta ja esimerkiksi seurojen ulkomaiselle ja valtiorahoitteiselle omistajuudelle pitäisi olla rajoituksia.
– Mielestäni Valioliigalla ja hallituksella on vastuu määrätä verotus siirtosummiin ja palauttaa rahaa urheiluun. Surullista kyllä, en näe minkään systeemin pysäyttävän sitä tällä hetkellä. Minua kauhistuttaa irtautumista Valioliigasta yrittävien seurojen ahneus. Olen kuullut, että ne yrittävät edelleen sitä.
Hall huomasi hiljattain, että omistajan vaihtuminen on saanut hymyn takaisin ihmisten huulille Newcastlessa.
– Olin menossa Landmark-ravintolaan ennen ottelua ja olin aivan yleisön seassa. En ole nähnyt niin paljon iloa, onnellisuutta ja toivoa moneen vuoteen. He kaikki pysäyttivät minut ja halusivat puhua pelaajista, managereista ja omistajista. Se innostuneisuus, se toi mieleeni paljon muistoja.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Unai Emery: Liverpoolin lainapelaaja ei tule siirtymään pysyvästi Aston Villaan
- Steve McManaman: Liverpoolin ja Mohamed Salah’n on ratkaistava erimielisyydet viikonloppuun mennessä
- Daniel Sturridge: ”Mohamed Salah haluaa olla Liverpoolin pelaaja, mutta…”
- Manchester City kaatoi Real Madridin – Arsenalilla uusi 16-vuotias debytantti
- Saudi-pomo ei halua Mohamed Salahia maansa sarjaan
- Arsenalin loukkaantumiskriisi jatkuu – superlupaus sivuun kahdeksi kuukaudeksi
- Arsenalin kanssa sopimuksen purkanut puolustaja löysi uuden seuran
- Liverpoolin rankkari herätti porua: ”Todella heppoinen tuomio”
- Mikel Arteta täräytti koviin väitteisiin: ”Ei meillä ole aikaa treenata”
- Telegraph: Lukuisat saudiarabialaisseurat haluavat Mohamed Salah’n tammikuussa
- Saudi-pomo ei halua Mohamed Salahia maansa sarjaan
- Manchester City kaatoi Real Madridin – Arsenalilla uusi 16-vuotias debytantti
- Arsenalin loukkaantumiskriisi jatkuu – superlupaus sivuun kahdeksi kuukaudeksi
- Arsenalin kanssa sopimuksen purkanut puolustaja löysi uuden seuran
- Arne Slot kertoi mielipiteensä Mohamed Salah’n tilanteesta
- Liverpoolin rankkari herätti porua: ”Todella heppoinen tuomio”
- Mikel Arteta täräytti koviin väitteisiin: ”Ei meillä ole aikaa treenata”
- Liverpool oli isossa ottelussa Mestarien liigassa – peli ratkesi puhuttaviin ratkaisuihin
- Sky: Neuvottelut käynnissä – Manchester Unitedin hyökkääjä saattaa siirtyä Italiaan
- Telegraph: Lukuisat saudiarabialaisseurat haluavat Mohamed Salah’n tammikuussa