Entinen valioliigahyökkääjä Kevin Phillips uskoo, että Manchester Unitedin on aika luopua David de Geasta.

31-vuotiaan espanjalaisvahdin sopimus päättyy ensi kesänä, mutta Red Devilsin uskotaan olevan kiinnostunut tarjoamaan jatkosopimusta. Myös uusi manageri Erik ten Hag on ollut halukas pitämään kiinni seuran johtohahmosta.

De Gea on torjunut vuodesta 2011 lähtien yli 10 vuoden ajan Man Unitedin ykkösvahtina. Phillips uskoo seuran tarvitsevan uusia kasvoja saavuttaakseen tavoitteensa palata neljän parhaan joukkoon.

– Minusta heidän pitäisi päästää hänestä irti. Se olisi uuden managerin saapuessa paras liike, Phillips kommentoi Football Insiderille.

– Jossain vaiheessa uraasi tulet siihen pisteeseen, että olet ollut yhdessä seurassa liian pitkään, kuten Marcus Rashford ja De Gea nyt. Asioiden on muututtava. He tarvitsevat tuoreita kasvoja ja he voisivat ehkä jopa kääntyä nuorten puoleen.

– Uskon De Gean ajan olevan monen muun tavoin lopussa Unitedissa. On mielenkiintoista nähdä, saako hän ten Hagin saapuessa jatkosopimusta.