Torstain Pohjois-Lontoon derbyssä mielettömät panokset – Antonio Conte hakee omilleen fokusta

Tottenham isännöi Arsenalia torstai-iltana Pohjois-Lontoon derbyssä. Verivihollisten kohtaaminen on aina etenkin kannattajille lievästi sanoen iso asia. Tällä kertaa panoksia on vielä runsaasti tavallista enemmän; kumpikin seura hakee voitolla mahdollisuuksia ensi kauden Mestarien liigaan.
Mikäli Arsenal onnistuu viemään voiton naapurinsa uutuudenkarhealta stadionilta, varmistaa se paikkansa Valioliigan neljän parhaan joukossa. Tottenhamille puolestaan riitää käytännössä pelkästään kotivoitto – sellaisella se kutistaisi Gunnersin etumatkan yhteen pisteeseen, kun kummatkin pelaavat vielä kaksi ottelua.
Kotijoukkueen manageriksi kesken kautta tullut Antonio Conte haluaisi huomion kiinnittyvän paikallisasioiden sijasta nimenomaan pääsyyn Mestarien liigaan.
– Tämä on meille elintärkeä ottelu, mikäli haluamme edelleen säilyttää mahdollisuuden Mestarien liigaan pääsystä. Tarvitsemme kolme pistettä, se on ainoa mahdollisuus, italialainen sanoi Sky Sportsille.
Derbyt, jopa Lontoon sellaiset, ovat valmentajalle kaikkea muuta kuin vieras asia.
– Ymmärrän näiden kahden joukkueen välisen asetelman erittäin hyvin. Ensimmäinen asia meidän mielessämme on kuitenkin kolmen pisteen hankkiminen. Vain niiden turvin voimme luoda heille todellista painetta.
Kysyttäessä, määrittääkö paikka Mestarien liigassa Tottenhamin kauden onnistumisen, Conte ohjaa toisaalle.
– Tämä kysymys ei ole minulle, vaan seuralle. Joka tapauksessa se, että meillä on edelleen mahdollisuus taistella (Mestarien liiga -paikasta) kun kautta on jäljellä kolme ottelua, kertoo että kova työmme on ollut onnistunutta. Kun saavuin tänne, joukkue oli yhdeksäntenä, enkä usko että moni kuvitteli tätä mahdollisuutta kauen lopussa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Roy Keanelta suorat sanat Manchester Unitedin ongelmista
- Näin Andy Robertson kommentoi uutta rooliaan Liverpoolissa
- Arne Slot: Alexander Isak debytoi Liverpoolin riveissä keskiviikkona
- MEN: Manchester Unitedin seurajohto luottaa Rúben Amorimiin
- ”Olemme nähneet tämän elokuvan” – Gary Neville otti kantaa Rúben Amorimin mahdollisiin potkuihin
- Wayne Rooney otti kantaa Manchester Unitedin surkeaan tilanteeseen: ”Jos valmentaja on rehellinen itselleen…”
- Rúben Amorim derbytappion jälkeen: ”En muuta filosofiaani”
- Manchester City murjoi Unitedin paikallispelissä – Haaland osui kahdesti
- 90+5! Viime hetken ratkaisu toi Liverpoolille voiton sarjanousijasta
- Gianluigi Donnarumma debytoi – tässä Cityn ja Unitedin kokoonpanot Manchesterin derbyyn
- Wayne Rooney otti kantaa Manchester Unitedin surkeaan tilanteeseen: ”Jos valmentaja on rehellinen itselleen…”
- Roy Keanelta suorat sanat Manchester Unitedin ongelmista
- ”Olemme nähneet tämän elokuvan” – Gary Neville otti kantaa Rúben Amorimin mahdollisiin potkuihin
- Näin Andy Robertson kommentoi uutta rooliaan Liverpoolissa
- Arne Slot: Alexander Isak debytoi Liverpoolin riveissä keskiviikkona
- MEN: Manchester Unitedin seurajohto luottaa Rúben Amorimiin
- Newcastlen tähtihankinnan polvivamman vakavuus selvisi
- Hauska hetki: Linjatuomari opetti Arsenal-pelaajaa sivurajaheitossa kesken ottelun
- Rúben Amorim derbytappion jälkeen: ”En muuta filosofiaani”
- Postecoglou lupaa Nottinghamiin muutoksia nopeasti: ”Minulla ei ole varaa hukata aikaa”