Kuka vie Valioliigan Vuoden Pelaaja -palkinnon? – Tässä ehdokkaat

Valioliiga julkaisi tänään perjantaina Vuoden Pelaaja -ehdokkaat. Vuoden Pelaaja -palkinto ratkaistaan yleisöäänin, jonka lisäksi joukkueiden kapteenit antavat oman äänensä.
Ehdokkaat:
- Trent Alexander-Arnold, Liverpool
- Jarrod Bowen, West Ham
- João Cancelo, Manchester City
- Kevin De Bruyne, Manchester City
- Bukayo Saka, Arsenal
- Mohamed Salah, Liverpool
- Son Heung-min, Tottenham
- James Ward-Prowse, Southampton
Äänestyksen ennakkosuosikkeja ovat Mohamed Salah sekä Son Heung-min. Salah on tehnyt kuluvalla kaudella jo 22, ja Son 21 maalia. Päätöskierroksilla riittää vielä kisattavaa myös sen suhteen, kumpi voittaa Kultainen kenkä -palkinnon.
Manchester Cityn keskikenttäpelaaja Kevin De Bruyne voidaan myös nostaa yhdeksi suurimmista voittajasuosikeista. Belgialaistähti on ollut liki kymmenestä ottelusta sivussa, mutta tehnyt silti peräti 15 maalia ja antanut seitsemän maalisyöttöä.
Muitakaan ehdokkaita ei sovi vähätellä. Kaikki viisi pelaajaa ovat pelanneet huippukauden, lähestulkoon jokainen heistä jopa uransa tähän asti parhaimman sellaisen. Esimerkiksi Jarrod Bowen on tehnyt todellisen läpimurron valioliigaviheriöille, eikä ole lainkaan yllätys, että häntä viedään huhuissa jo astetta kovempiin seuroihin.
Kanna kortesi kekoon ja käy äänestämässä omaa suosikkiasi täältä. Äänestysaika päättyy ensi viikon maanantaina, 16.5. kello 20:00.
Who will you crown @EASPORTSFIFA Player of the Season?
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n* palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 500:aan eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
*= 0%:n palkkiokulut koskevat vain osakkeita. Tämänhetkinen hinnanerosopimusprosentti on 76.
Aloita sijoittaminen tästä!- Mohamed Salah uskoo suuriin mahdollisuuksiin – ”Pystymme tekemään tänä vuonna jotakin erityistä”
- Aston Villan kapteeni arvioi seuran hurjaa unelmaviikkoa – ”Me olemme tässä tulokkaita”
- Asiantuntija avasi syitä Manchester Unitedin nolon murskatappion taustalla – ”He heittivät pyyhkeen kehään”
- Arsenal-tähti hämmentyneenä kahdesta puhuttavasta tuomiosta – ”Tunsin kosketuksen”
- Unai Emeryn Aston Villa kaatoi Arsenalin!
- Manchester United kärsi ruman kotitappion – ten Hag: ”Emme ole riittävän hyviä puolustamaan”
- Näin Bruno Fernandes selitti Manchester Unitedin rumaa tappiota
- Lunta tupaan oikein urakalla – Manchester United hävisi rumasti Old Traffordilla
- Lopussa tasoihin ja ohi! Liverpool haki täydet pisteet Lontoosta
- Näin Pep Guardiola kommentoi Manchester Cityn heikkoa jaksoa – ”Seura tarvitsi tätä”
- Näin Bruno Fernandes selitti Manchester Unitedin rumaa tappiota
- Unai Emeryn Aston Villa kaatoi Arsenalin!
- Manchester United kärsi ruman kotitappion – ten Hag: ”Emme ole riittävän hyviä puolustamaan”
- Lunta tupaan oikein urakalla – Manchester United hävisi rumasti Old Traffordilla
- Pep Guardiola ei näe Man Cityn pelaajalle käyttöä: ”Olen niin pahoillani”
- Lopussa tasoihin ja ohi! Liverpool haki täydet pisteet Lontoosta
- Puolustajalegenda kehuu Arsenalin nykyistä parivaljakkoa parhaaksi lähes 20 vuoteen – ”Heille on annettu aikaa”
- Näin Pep Guardiola kommentoi Manchester Cityn heikkoa jaksoa – ”Seura tarvitsi tätä”
- Manchester United rohmusi palkintopöydän tyhjäksi
- Mauricio Pochettino näkee tässä Chelsea-pelaajassa kapteeniainesta – ”Hän tulee olemaan todella tärkeä”