Näin Sergio Agüero kommentoi Erling Braut Hålandin siirtymistä Man Cityyn: ”Se on nyt helpommin saavutettavissa”
Kuva: Getty Images
Peliuransa hiljattain lopettanut Sergio Agüero on kommentoinut Erling Braut Hålandin siirtoa Manchester Cityyn.
Agüero, joka on Manchester Cityn kaikkien aikojen paras maalintekijä, lähti manchesterilaisseurasta viime kesänä, eikä hänen tilalleen hankittu tuolloin korvaajaa. Hålandia voidaan siis pitää Agüeron korvaajana, vaikka siirto tapahtuikin vuoden verran jälkijunassa.
City-paidassa 260 maalia iskeneen Agüeron mukaan Hålandilla on kaikki ominaisuudet menestyäkseen Englannissa, mutta muistuttaa, että sopeutuminen voi viedä aikaa.
– Mielestäni se on hieno hankinta. Hän on maalintekijä ja se on iso asia. Toivon, että hän tekee Cityssä paljon maaleja, Agüero sanoi.
– Sopeutuminen Valioliigaan voi viedä häneltä jonkin aikaa, mutta olen varma siitä, että hän tulee pärjäämään erittäin hyvin.
Manchester City on vuodesta toiseen Mestarien liigan suurimpia voittajasuosikkeja, mutta ensimmäinen mestaruus antaa yhä odotuttaa. Agüeron mukaan Håland parantaa Cityn mahdollisuuksia voittaa himoittu pokaali.
– Jos koko joukkue toimii kuten ennenkin, palkinto on nyt [Hålandin hankinnan myötä] helpommin tavoitettavissa. Mielestäni City on kasvattanut kokemustaan muutaman viime vuosien aikana ja se on jotain, jonka he saavuttavat ennemmin tai myöhemmin, Aguero sanoo.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kriisi-Tottenham on tekemässä kahta isoa ratkaisua – uusi päävalmentaja tulisi yhdellä ehdolla
- Liverpoolin legendalta suorat sanat Mikel Artetalle: ”Hän on velkaa Arsenalin faneille”
- Väite kulisseista: Tottenhamilla on varasuunnitelma Igor Tudorin tilalle
- Igor Tudorin poissaolon kamala syy paljastui – isä kuoli
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Manchester Citylle iso menetys ennen liigacupin finaalia
- Sunderland kaatoi Newcastlen Tyne-Wear Derbyssa
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Fulhamin iso hyökkääjäkauppa kaatui – ”Emme päässeet sopuun”
- Tottenham ei kestänyt paineita – suli totaalisesti putoamistaistelun kannalta tärkeässä pelissä
- Toimittaja: Chelsea-luotsia uhkaa potkut
- Manchester City löysi yllättävän sankarin liigacupin finaalissa
- Miksi Antoine Semenyo saa pelata Man Cityn kanssa liigacupissa, mutta Marc Guéhi ei?
- Igor Tudorin poissaolon kamala syy paljastui – isä kuoli
- Igor Tudor selitti somehitiksi nousseen hetken: ”Poikani sanoi, että kaikki Kroatiassa nauravat minulle”
- Liigacupin finaalin tuomari ei saa viheltää Liverpoolin pelejä – taustalla yllättävä syy
- Kun Trent Alexander-Arnold jäi ulos Englannin kokoonpanosta, seurasi törkeitä huhuja
- Evangelos Marinakis on ”erittäin tervetullut” Tottenhamin stadionille viime kesän tapahtumista huolimatta
- Väite kulisseista: Tottenhamilla on varasuunnitelma Igor Tudorin tilalle