Talksport: Frank Lampard haluaa Chelsea-kärjen Evertoniin täyttämään Richarlisonin valtavat saappaat
Evertonin manageri Frank Lampard haluaa vahvistaa hyökkäystään vielä kesän siirtoikkunan aikana. Lampard haluaisi Talksportin mukaan hankkia Chelseasta Michy Batshuayin.
Batshuayi on ollut Chelsean sopimuspelaaja kesästä 2016 saakka, mutta peliaikaa ei ole juurikaan tullut Stamford Bridgellä. Lainasopimukset ovat vieneet belgialaishyökkääjän muun muassa Borussia Dortmundiin, Valenciaan, Crystal Palaceen sekä viimeisimpänä turkkilaiseen Besiktasiin.
Viime kaudella Batshuayi teki Turkin Superliigassa 14 maalia ja antoi viisi maaliin johtanutta syöttöä 33 liigaottelussa. Lainapesti oli siis varsin onnistunut. Batshuayi sijoittu Turkin Superliigan maalipörssissä kahdeksanneksi jääden muun muassa suomalaishyökkääjä Joel Pohjanpalon taakse.
Chelseassa Batshuayi on jälleen jäämässä pieneen rooliin, vaikka seura lainasikin Romelu Lukakun Internazionaleen. Batshuayilla on sopimustaan jäljellä enää vuosi, eikä jatkosopimus vaikuta kovinkaan todennäköiseltä.
Everton möi talismaaninsa Richarlisonin Tottenhamiin 60 miljoonalla eurolla. Lampard kaavailee Batshuayista korvaajaa brassitaiturille. Batshuayi on tiettävästi avoin siirrolle, joten siirto on enää kiinni siitä, pääsevätkö seurat yhteisymmärrykseen siirtosummasta. Batshuayin markkina-arvo on Transfermarktin mukaan noin kymmenen miljoonaa euroa.
LUE MYÖS:
- Avainpelaaja jäi West Hamin kanssa Mestaruussarjaan – solmi jatkosopimuksen
- Olivier Giroud sai kutsun Arsenalin pukukoppiin: ”Upea fiilis”
- Wayne Rooney kummasteli Man Unitedin pelaajan ulostuloa: ”Pitäisi pysyä seuran sisällä”
- Manchester Unitedin pelaajalta suorat sanat seurajohdolle
- Aston Villan kesähankinta loukkaantui – viikkoja sivussa pelikentiltä
- Arsenal tyrmäsi Lillen seitsemässä minuutissa – kova putki jatkuu
- Atlético iski jo 47 sekunnissa – Manchester United koki karun tappion Madridissa
- BBC: Bournemouth kuuntelee tarjouksia keskikenttätähdestä – hintapyyntö on hurja
- IFR: Englannin jalkapalloseurojen taloustilanne herättää huolta
- Atlético Madridin ja Man Unitedin välinen ottelu alkaa surullisissa merkeissä
- Atlético iski jo 47 sekunnissa – Manchester United koki karun tappion Madridissa
- BBC: Bournemouth kuuntelee tarjouksia keskikenttätähdestä – hintapyyntö on hurja
- Arsenal tyrmäsi Lillen seitsemässä minuutissa – kova putki jatkuu
- BBC: Tottenham oli Manchester Cityn suhmurointien suurin kärsijä
- IFR: Englannin jalkapalloseurojen taloustilanne herättää huolta
- Wolverhampton lähetti hyökkääjänsä lainalle Ajaxiin – nyt hän on löytänyt itsensä
- Atlético Madridin ja Man Unitedin välinen ottelu alkaa surullisissa merkeissä
- Nick Woltemade on ollut iso pettymys lainalla Juventuksessa
- Olivier Giroud kertoi miksi jätti Arsenalin: ”Yksi vaikeimmista päätöksistä”
- Paul Scholes: Man United tarvitsee kokonaan uuden puolustuslinjan