Tottenham-pakkia ei rangaista sunnuntain tempusta: ”Hiuksista repiminen ei ole jalkapallosääntöjen vastaista”
Tottenhamin Cristian Romero repi Chelsean Marc Cucurellan hiuksista kumoon sunnuntaina tilanteessa, joka lopulta johti Stamford Bridgen vierasjoukkueen tasoitukseen lisäajan viimeisellä minuutilla.
Argentiinalainen ei saanut tempustaan rangaistusta ottelun aikana, eikä tule saamaan myöskään jälkikäteen. Syy rankaisematta jättämiselle on Sky Sportsin mukaan häkellyttävä mutta yksinkertainen; hiuksista repiminen ei ole listattuna jalkapallosäännöissä rikkeeksi.
Ottelun erotuomari Anthony Taylor, joka seisoi kuvamateriaalin mukaan hyvin lähellä kaksikkoa, ei ilmeisesti tilannetta nähnyt. Hän kuitenkin tarkastutti sen VAR-tuomari Mike Deanin videoitten pohjalta.
VAR:n avulla voidaan sääntöjen mukaan tarkastaa, onko kyseessä punaisen kortin tuottava rike. Tällaista tuomaristo ei kuvatallenteiltakaan havainnut, ja mikäli sääntötulkinta pitää paikkansa, ei sellaista – tai edes keltaisen kortin arvoista rikettä – todella edes ollut.
– Jalkapallosäännöt, toisin kuin rugbysäännöt, eivät erikseen mainitse hiuksista vetämistä. Tuomareiden on päätettävä, täyttääkö hiuksista vetäminen tilanteessa väkivaltaisen käytöksen tunnusmerkit. Mikäli näin ei tapahdu, on kyseessä todennäköisesti epäurheilijamainen käytös, jonka tulisi johtaa keltaiseen korttiin, Skyn raportissa kerrotaan.
– Mikäli Taylor olisi havainnut rikkeen livetilanteessa, olisi oikea tuomio ollut vapaapotku Chelsealle. Se olisi estänyt Tottenhamin maalin kyseisessä hyökkkäyksessä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Alexander Isak loukkaantui – näin Arne Slot kommentoi
- Morgan Rogers kaatoi maaleillaan Manchester Unitedin Valioliigassa
- West Ham on kiinnostunut Jørgen Strand Larsenista
- Nemanja Matić sai Manchester Unitedilta sakon ja uhkasi lähteä: ”Chelseassa ei olisi ikinä käynyt noin”
- Ryan Giggs haluaa palata valmentajaksi: ”Pidän vaihtoehtoni auki”
- Kobbie Mainoon velipuoli kohautti tempauksellaan – Rúben Amorim kommentoi
- Frank Lampard raivostutti vastustajan: ”Pyydän anteeksi”
- Tunnettu Valioliiga-pomo tutkittavana seksuaalirikoksista
- Crystal Palacen Oliver Glasner kiehui: ”Todella häpeällinen esitys”
- Curtis Jones: Mohamed Salah pyysi Liverpoolin pelaajilta anteeksi
- Alexander Isak loukkaantui – näin Arne Slot kommentoi
- Crystal Palacen Oliver Glasner kiehui: ”Todella häpeällinen esitys”
- Nemanja Matić sai Manchester Unitedilta sakon ja uhkasi lähteä: ”Chelseassa ei olisi ikinä käynyt noin”
- Frank Lampard raivostutti vastustajan: ”Pyydän anteeksi”
- Morgan Rogers kaatoi maaleillaan Manchester Unitedin Valioliigassa
- Kobbie Mainoon velipuoli kohautti tempauksellaan – Rúben Amorim kommentoi
- Tottenham sai kaksi punaista korttia – Alexander Isakin peli päättyi polvivammaan
- Pep Guardiolalta varoitus Man Cityn pelaajille: ”Tämä ei riitä”
- Man Unitedin lainalle lähettämä pelaaja ampui joukkueensa voittoon
- Tottenhamin Thomas Frankilta kovaa kritiikkiä tuomarille: ”Teki massiivisen virheen”