Tämä Man United -legendan pelipaita pitää sisällään ikonisen tarinan Suomesta – ”Hän toi rock & rollin ja seksin jalkapalloon”
Yhden Manchester Unitedin suurimman pelaajalegendan George Bestin pelipaita saapuu syyskuussa Helsingin Urheilumuseoon. Harvinaista vaatekappaletta pääsee ihailemaan osana Manchester Unitedin kannattaja Jere Virtasen suunnittelmaa pop up -näyttelyä.
Man Unitedin yksityismuseo Helsinki Red Roomin omistavan Virtasen näyttely on toteutettu yhteistyössä Urheilumuseon ja Urheilun ja liikunnan kulttuurikeskus TAHDON kanssa. Yksityisyrittäjänä ja intohimoisena Unitedin kannattajana tunnettu Virtanen jakaa Urheilumuseoon osan kokoelmastaan julkisesti näytille osana suunnittelemaansa Legends Weekend -tapahtumaa.
Kyseinen Bestin pelipaita on ainoa esine näyttelyssä, joka ei kuulu Virtaselle. Paita on TAHDON omasta kokoelmasta, kun United kohtasi HJK:n vuonna 1965 Suomessa lokakuussa Eurooppa Cupin lohkovaiheen ottelussa.
United voitti ottelun 3-2-lukemin. Best vaihtoi tuolloin pelin jälkeen paitoja HJK:n Jarmo Lindahlin kanssa.
Näyttely on auki 19. -25. syyskuuta välisenä aikana. Viikko huipentuu perjantaina 23.9. Töölön Bolt Arenalla pelattavaan otteluun, jossa Manchester Unitedin legendoista koottu joukkue kohtaa Suomen maajoukkuelegendat.
Best pelasi vuosina 1963-1974 11 vuotta Unitedin laidalla. Pohjois-Irlannin maajoukkuepelaaja voitti kahdesti Englannin pääsarjamestaruuden ja kerran Eurooppa-Cupin.
Best tunnettiin myös kentän ulkopuolisesta maineestaan, kuten päihteiden huuruisesta juhlinnastaan ja naisseikkailuistaan. Pohjois-Irlannin maajoukkuepelaaja menehtyi marraskuussa 2005 vain 59-vuotiaana.
– Best oli jalkapallon ensimmäinen kentän ulkopuolinen supertähti. Hän oli ensimmäinen, joka toi rock & rollin ja seksin jalkapalloon, Virtanen kuvailee Valioliiga.comille.
– Hän otti kaikki ne iskut vastaan oltuaan ensimmäinen. Kukaan ei tiennyt kuinka vastaavia tapauksia vastaan tulisi toimia. Somea ei ollut, joten hän rakensi imagonsa puhtaasti kentällä ja pressin avulla.
Bestin paitaa lukuunottamatta näyttelyn muut esineet tulevat olemaan yllätyksiä. Esineet tulevat liittymään Unitedin historian tärkeimpiin hetkiin.
Muokattu 24.8. klo 13.14: Korjattu Urheilun ja liikunnan kulttuurikeskus TAHDON nimi oikein.
Joni Ahokas, Helsinki
Twitter: @AhokasJoni
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liverpool-legenda Ian Rush sairaalassa
- Tottenhamin Brennan Johnson toisen Valioliiga-seuran kiikarissa
- Mohamed Salah palasi Liverpoolin kokoonpanoon – näin kommentoi Arne Slot
- Jättipaukku lähellä: nuhaisesti pelannut Arsenal nujersi sarjajumbon vain vaivoin
- Tämä oli videotuomarin näkemys Liverpool–Brighton-ottelussa puhuttaneesta tilanteesta
- Mohamed Salah nauratti toimittajia Brighton-voiton jälkeen
- Loukkaantumisista kärsinyt Cole Palmer osui heti paluuottelussaan – Everton ei pystynyt selättämään peikkoaan
- Liverpool otti vapauttavan voiton – Mohamed Salah teki historiaa
- Valioliigapeluri jätettiin ulos AFCONista: ”Kyse ei ole jalkapallosta”
- Chelsea haluaa hollantilaislupauksen – Man United ja Newcastle myös kiinnostuneita
- Tämä oli videotuomarin näkemys Liverpool–Brighton-ottelussa puhuttaneesta tilanteesta
- Mohamed Salah nauratti toimittajia Brighton-voiton jälkeen
- The Sun: Arsenal-toppari osallisena välikohtauksessa Lontoossa
- Liverpool otti vapauttavan voiton – Mohamed Salah teki historiaa
- Jättipaukku lähellä: nuhaisesti pelannut Arsenal nujersi sarjajumbon vain vaivoin
- Valioliigapeluri jätettiin ulos AFCONista: ”Kyse ei ole jalkapallosta”
- Chelsea haluaa hollantilaislupauksen – Man United ja Newcastle myös kiinnostuneita
- Mohamed Salah voi pelata Brightonia vastaan – yhdellä ehdolla
- Liverpool teki ison päätöksen Mohamed Salahista!
- Mikel Arteta näpäytti toimittajaa: ”50 ottelua”