Maailmanmestarivalmentajan Chelsea-potkujen taustalla olivat heikot välit kahteen seuran isoon tähteen: ”Chelsealla oli ongelmia”

Luiz Felipe Scolari paljastaa huonojen välien tähtihyökkääjäkaksikko Didier Drogban ja Nicolas Anelkan kanssa johtaneen potkuihin Chelseasta. Brasilian vuoden 2002 maailmanmestarivalmentaja erotettiin helmikuussa 2009 lontoolaisseurasta seitsemän kuukauden mittaisen pestin jälkeen.
Chelsea oli yllättävän päätöksen tullessa Valioliigassa neljäntenä ja edelleen mukana FA Cupissa ja Mestarien liigassa.
Scolarin mukaan potkuilla ei ollut mitään tekemistä tulosten kanssa.
– Chelsealla oli ongelmia loukkaantumisten kanssa ja joitakin ongelmia joukkueessa. Minun johtamiseni oli vastatusten yhden tai kahden pelaajan kanssa. He olivat Anelka ja Drogba, Scolari kertoi The Sunille.
Drogballa oli kauden 2008-09 kesän harjoituskaudella vammaa. Scolari olisi halunnut norsunluurannikkolaisen jäävän Lontooseen, mutta seura antoi hänelle luvan lähteä Ranskaan Cannesiin kuntouttamaan itseään.
Kun Drogba palasi, Scolari ei löytänyt tähdelle roolia, jossa hän pystyisi pelaamaan samaan aikaan maanmiehensä Anelkan kanssa.
– Kun hän palasi, yritin mukauttaa systeemiäni, jotta hän ja Anelka voisivat pelata yhdessä. Anelka oli tuolloin koko sarjan maalipörssin ykkönen. Meillä oli tapaaminen ja Anelka sanoi, että hän pelaisi vain yhdellä pelipaikalla,. Kyse oli kunnioituksen puuttumisesta ystävyydessä, Scolari selitti.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Man City ei ole saanut Jack Grealishistä yhtään tarjousta – mitä seuraavaksi?
- John Terry: Chelsea ei taistele ensi kaudella Valioliigan mestaruudesta
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Man Cityn uusi hankinta: En ole Kevin de Bruynen korvaaja
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”