Noloa, Englanti! Viides peräkkäinen voitoton ottelu varmisti putoamisen Nations Leaguen B-liigaan
Viime EM-kisojen finalistit Italia ja Englanti kohtasivat perjantai-iltana San Sirolla. Italia voitti tapahtumaköyhän ottelun 1-0 ja sysäsi Englannin Nations Leaguen B-sarjaan.
Englanti on ollut koko Nations League -kauden surkea. Ennen perjantain ottelua se oli pelannut neljä ottelua, joista se oli kerännyt vain kaksi pistettä ja tehnyt ainoastaan yhden maalin.
Meno ei muuttunut viidennessäkään ottelussa. Englanti ei toki pelannut huonosti, mutta maalinteko-ongelmat jatkuivat.
Englanti loi maalipaikkoja reilusti yli toistakymmentä, mutta todelliset maalipaikat olivat laskettavissa yhden käden sormilla. Englannin paras paikka aukesi Harry Kanelle noin vartti ennen loppua, Gianluigi Donnarumma venyi kuitenkin upeaan torjuntaan.
Ottelun ainoa maali nähtiin 68. peliminuutilla. Italian kippari Leonardo Bonucci tavoitti pitkällä pystysyötöllä Giacomo Raspadorin, joka otti pallon upeasti haltuunsa ja sijoitti pallon takayläkulmaan. Italialla oli ottelun lopussa paikat lisätä johtoaan, mutta Nick Popen torjunnat ja tolpat pitivät lukemat 1-0:ssa.
Lohkon toisessa ottelussa Unkari yllätti Saksan Leipzigissä 1-0-lukemin. Niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin, Unkari lähtee päätöskierrokselle lohkon kärkipaikalta ja sille riittää lohkovoittoon tasapeli kotiottelusta Italiaa vastaan. Englanti ei voi enää nousta lohkon jumbosijalta pois, joten ensi viikolla pelattavassa kotiottelussa Saksaa vastaan on panoksena enää maine ja kunnia.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Rodri taas sivussa Manchester Cityn kokoonpanosta – näin Pep Guardiola kommentoi pelaajan tilannetta
- Enzo Maresca: Kaksi kuukautta sivussa ollut Chelsea-hyökkääjä palaa pelikentille
- Mikel Arteta kertoi miksei Ben White ole saanut peliaikaa
- Onko tässä pikapotkut saaneen Ange Postecogloun uusi seura?
- Sensaatiojoukkue koki murskatappion cupissa
- Entinen Valioliiga-hyökkääjä, 50, uskomattomaan ennätykseen – ”Legenda läpäisi jalkapallon!”
- Lähde: Man United on kiinnostunut entisestä Chelsea-kapteenista
- Wayne Rooney vaikuttunut Bryan Mbeumosta: ”Kesähankinnoista paras”
- Maajoukkuetoveri houkutteli Alejandro Garnachon Chelseaan: ”Lähetti minulle viestejä viikottain”
- Thiago Silvan poika kutsuttiin Englannin juniorimaajoukkueeseen
- Lähde: Man United on kiinnostunut entisestä Chelsea-kapteenista
- Entinen Valioliiga-hyökkääjä, 50, uskomattomaan ennätykseen – ”Legenda läpäisi jalkapallon!”
- Sensaatiojoukkue koki murskatappion cupissa
- Onko tässä pikapotkut saaneen Ange Postecogloun uusi seura?
- Times: Valioliigassa pelataan Boxing Dayna poikkeuksellisesti vain yksi ottelu
- Wayne Rooney vaikuttunut Bryan Mbeumosta: ”Kesähankinnoista paras”
- Mikel Arteta kertoi miksei Ben White ole saanut peliaikaa
- Arsenalin voitto tuli kalliiksi – Mikel Arteta vahvisti neljä loukkaantumista Crystal Palace -ottelussa
- Liverpoolin Mestarien liiga -voittaja on kuollut 64-vuotiaana
- Thiago Silvan poika kutsuttiin Englannin juniorimaajoukkueeseen