Arsenalin pelaajasta tuli seuran kannattaja FIFA-videopelin kautta: ”Se ei todellakaan ole paras tarina”

Arsenalin maalivahti Matt Turner sanoo, että hänestä tuli Tykkimiesten kannattaja suositun FIFA-videopelin kautta.
Yhdysvaltain A-maajoukkueessa 18 kertaa esiintynyt Turner, 28, siirtyi Arsenaliin viime kesänä kotimaastaan New England Revolutionin riveistä.
Turnerin mukaan hänestä tuli Arsenalin kannattaja viime vuosikymmenen alussa, kun hän osti ensimmäisen FIFA-pelinsä.
– Se ei todellakaan ole paras tarina Arsenalin kannattamisesta. Vuoden 2010 MM-kisojen jälkeen ostin ensimmäisen FIFA-pelini, ja kun siinä kysyttiin, mitä seuraa kannatan, niin A-kirjain tuli ensimmäisenä, ja Arsenal oli siellä! kommentoi Turner Goalin mukaan.
– Mutta yhteys syntyi myös siitä, että siskoni pelasivat molemmat paikallisessa seurajoukkueessa, jonka nimi oli Arsenal, joten se yhteys tuli jo siitä.
– On selvää, että 2010-luvun alkupuolella oli todella hienoja aikoja olla Arsenalin kannattaja. Heräsin aamulla aikaisin, riippuen siitä, milloin aloituspotku oli. Kello 12.30 aloituspotku täällä oli 7.30 aamulla [Yhdysvalloissa], joten aina kun Arsenal pelasi, tein parhaani katsoakseni.
– Kun tulin hieman vanhemmaksi, pääsin mukaan New Yorkin pubikulttuuriin, ja olen ollut fanien seurassa myös sellaisissa tunnelmissa.
Aaron Ramsdale on pitänyt ykkösvahdin paikkaa Arsenalissa, joten Turner ei ole päässyt vielä debytoimaan Valioliigassa, mutta Eurooppa-liigassa hän on pelannut täydet minuutit.
Turnerin mukaan Arsenalissa yhdellekään pelaajalle ei anneta takeita peliajasta, vaan kaikki on ansaittava.
– Tässä lajissa ei ole takeita. Kaikessa on kyse siitä, miten harjoittelet ja miten voitat managerin ja joukkuekaveriesi luottamuksen.
– Minulle ei annettu mitään erityistä selvitystä roolistani. Minulle sanottiin vain, että mitä tahansa voi tapahtua, jos tulen paikalle ja teen kovaa töitä.
– Joten minulle oli riski jättää takuuvarma aloituksen paikka taakseni ja tulla paikkaan, jossa en ole vakituinen avauksen pelaaja, mutta minusta tuntui, että se oli välttämätön riski. Haluan aina haastaa itseäni korkeimmalla mahdollisella tasolla, ja nyt olen täällä.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- MEN: Manchester United edelleen luottavainen Bryan Mbeumon hankinnan suhteen
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”
- Chelsea avasi seurajoukkueiden MM-kisat heikon yleisömäärän edessä
- Gareth Bale ja kumppanit yrittävät ostaa seuran Englannista
- Manchester United asetti Rasmus Højlundille hintalapun
- Valioliiga-nousija Leeds teki kesän ensimmäisen hankintansa
- Chelsea kiinnostunut lupaavasta belgialaislaiturista
- Manchester Cityn uusi hankinta tavoittelee Ballon d’Oria: ”Siksi olen täällä”
- Bournemouth löysi korvaajan Milos Kerkezille
- João Pedro Newcastlen kiikarissa
- Palaako João Félix Portugaliin? – ”Hänen on osoitettava se”
- Theo Walcott: Englannin maajoukkueella yksi suuri ongelma – ”En pidä tästä”