Marcus Forss iski komeat tehot Mestaruussarjassa – Man United -legenda ylistää: ”Hän ansaitsi sen”
Englannin Mestaruussarjassa pelaavan Middlesbrough’n suomalaishyökkääjä Marcus Forss nautti tehokkaasta tiistai-illasta Blackpoolia vastaan.
Forss, 23, alusti ottelun avausmaalin vartin pelin jälkeen, kun hän puski pallon ovelasti takaviistoon joukkuetoveri Isaiah Jonesin viimeisteltäväksi.
Toisen puoliajan alussa Forss pinkoi puolustuksen selustaan ja voitti rangaistuspotkun ehdittyään pelivälineeseen ennen maalivahti Chris Maxwellia.
Forss asteli tämän jälkeen itse pallon taakse ja ampui pilkun vastustamattomasti vasempaan alakulmaan.
Entinen Brentford-hyökkääjä otettiin tunnin pelin jälkeen vaihtoon, jonka jälkeen Chupa Akpom viimeisteli loppulukemiksi 3-0 Middlesbrough’n hyväksi.
Middlesbrough’n tuore manageri ja entinen Manchester United -kapteeni Michael Carrick ilahtui suomalaisen esityksestä.
– Olen erittäin tyytyväinen Marcuksen puolesta. Pidin siitä, että hän sai ampua rangaistuspotkun itse. Marcus tarvitsi maalin. Hän myös ansaitsi sen viime aikaisten suoritustensa myötä, Carrick sanoi ottelun jälkeen Middlesbrough’n nettisivuilla.
Forss siirtyi Middlesbroughiin viime kesällä Brentfordista, mutta ei saanut alkukaudella toivottua vastuuta Chris Wilderin alaisuudessa.
Kauden toisen maalinsa tiistaina viimeistellyt turkulainen on kuitenkin avannut nyt kolme perättäistä ottelua Carrickin alaisuudessa, ansaiten itselleen myös kutsun Suomen seuraavalle A-maajoukkueleirille.
LUE MYÖS!
- Mikel Arteta otti kantaa Bukayo Sakan tilanteeseen: ”Puhumme viikoista”
- Leikkaukseen joutunut Chelsea-vahti saattaa palata tositoimiin jo viikonloppuna
- Englannin maajoukkueesta tuttu puolustaja lopettaa uransa 33-vuotiaana
- Ranskalaisvalmentajalle ei käynyt siirto Valioliigaan – kieltäytymisen syy selvisi
- Chelsean laitahyökkääjä herättää kiinnostusta Italiassa
- Michael Carrick vahvisti: Man Unitedin kesän jättihankinta loukkaantui taas
- Chelsean sopimuspelaajalta kovia sanoja työnantajastaan: ”Ei merkkiäkään elämästä”
- Manchester Cityn sopimuspelaaja nousi ratkaisijaksi – päävalmentajalta sapiskaa
- Chelsean supertähti jätettiin jälleen ulos Englannin maajoukkueesta – Tuchel teki kovan ratkaisun
- Crystal Palacen topparia ei nähty ollenkaan Eurooppa-liigassa – Pierre Sage: ”En halua kommentoida”
- Pelastiko loppuhetken maali valioliigaluotsin työpaikan?
- Sky: Näin tapahtuu Manchester Unitedissa, jos Michael Carrick saa potkut
- Chelsean supertähti jätettiin jälleen ulos Englannin maajoukkueesta – Tuchel teki kovan ratkaisun
- Liam Rosenior avautui Chelsea-ajastaan – englantilaismedia teki hänestä pilkan kohteen
- Nuno Espírito Santo sai potkut – tuttu valioliigaluotsi tilalle
- Chelsean sopimuspelaajalta kovia sanoja työnantajastaan: ”Ei merkkiäkään elämästä”
- Jack Grealishin tilanne ihmetyttää – David Moyes antoi kryptisen vastauksen
- Manchester Cityn sopimuspelaaja nousi ratkaisijaksi – päävalmentajalta sapiskaa
- Crystal Palacen topparia ei nähty ollenkaan Eurooppa-liigassa – Pierre Sage: ”En halua kommentoida”
- Michael Carrick vahvisti: Man Unitedin kesän jättihankinta loukkaantui taas
