Chelsea-tähdeltä kovaa puhetta pikkusiskostaan: ”Teknisesti parempi kuin jotkut Valioliiga-pelaajat”

Chelsean tähtipelaaja Reece James on sanonut olevansa ”erittäin ylpeä” nuoremmasta siskostaan Lauren Jamesista, josta on tullut tärkeä pelaaja The Bluesin naisjoukkueessa saaden nyt myös säännöllisiä kutsuja Englannin maajoukkueeseen.
Lauren on ollut veljensä tavoin Chelsea-kannattaja pienestä pitäen ja kuului Chelsean nuorisojoukkueeseen kunnes Arsenal värväsi hänet 13-vuotiaana.
Vähän ennen kuin hän täytti 17 vuotta, Lauren liittyi juuri uudistettuun Manchester Unitediin, missä hän tuli tunnetuksi yhtenä naisjalkapallon kirkkaimmista nuorista lahjakkuuksista.
Lauren palasi Chelseaan vuonna 2021 WSL-seurojen välisellä siirtoennätyksellä, kun lontoolaisseura osti hänet takaisin itselleen 200 000 punnalla.
Loukkaantumiset johtivat siihen, että hän esiintyi debyyttikaudellaan suhteellisen vähän, mutta kausi 2022-23 on ollut toistaiseksi erilainen.
21-vuotias on aloittanut seitsemän Chelsean kahdeksasta ottelusta tähän mennessä ja tehnyt kolme maalia – mukaan lukien yhden entistä seuraansa Manchester Unitedia vastaan.
Hän teki debyyttinsä Englannin A-maajoukkueessa syyskuussa, minkä jälkeen hänet on nähty neljästi Leijonattarien riveissä.
Reece sen sijaan isännöi aiemmin tällä viikolla Q&A-tuokiota 1,2 miljoonan Twitter-seuraajansa kanssa, missä hän antoi rohkean lausunnon siskonsa kyvyistä ja tulevaisuudesta.
– Hän inspiroi minua joka päivä ja inspiroi minua jatkossakin, Reece kertoi.
– Uskon, että hän on maailman paras naisjalkapalloilija, ja tulee olemaan sitä epäilemättä seuraavat 10-15 vuotta. Hän on teknisesti parempi kuin jotkut Valioliiga-pelaajat.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Roméo Lavian paluuaikataulusta lisätietoja – Maresca: ”Jalkapallossa tapahtuu tällaisia asioita…”
- Nathan Aké ei voi ymmärtää Manchester Cityn sulamista Mestarien liigassa: ”Sitä on vaikea hyväksyä”
- Jamie Carragher: Tottenhamin loukkaantumishuolet johtuvat Ange Postecogloun pelitavasta – ”Kyse ei ole huonosta tuurista”
- Arne Slotia rangaistiin kovalla kädellä
- Enzo Maresca paljasti Chelsean tämän hetken maalivahtivalinnan
- Valioliigavalmentaja sai pestin Portugalin maajoukkueesta
- Chelsean hyökkäyskalustoon synkkä takaisku
- Merseysiden derby päättyi rähinään – Virgil van Dijk latasi suorat sanat vastustajan eleestä: ”Yritti provosoida”
- Fantasy Premier League: GW 25 – mikä on Assistant Manager?
- Everton ei sittenkään taipunut Liverpoolille – tasoitusmaali 98. minuutilla
- Arne Slotia rangaistiin kovalla kädellä
- Merseysiden derby päättyi rähinään – Virgil van Dijk latasi suorat sanat vastustajan eleestä: ”Yritti provosoida”
- Everton ei sittenkään taipunut Liverpoolille – tasoitusmaali 98. minuutilla
- Chelsean hyökkäyskalustoon synkkä takaisku
- Valioliigavalmentaja sai pestin Portugalin maajoukkueesta
- Jamie Carragher ei usko Alexander Isakin siirtyvän Arsenaliin: ”Eihän se ole realistista”
- Alan Shearer syytti tätä tilannetta Jack Grealishin loukkaantumisesta – ”Ei ole hyväksyttävää, että pelaajat joutuvat odottamaan”
- Enzo Maresca paljasti Chelsean tämän hetken maalivahtivalinnan
- Fantasy Premier League: GW 25 – mikä on Assistant Manager?
- Chelsea täräytti uuden pelaajahankinnan – siirtosumma maan ennätys