Demba Ba kannattaa edelleen Englantia – ei tosin sunnuntaina: ”Kun hävitään, mietitään että missä kaikki toivo on”
West Hamia, Chelseaa ja Newcastlea Englannissa hyökkääjänä edustanut Demba Ba on tulevana sunnuntaina kaksijakoisen tilanteen äärellä – hänen kotimaansa Senegal kohtaa MM-kisojen pudotuspelissä Englannin.
37-vuotias kommentoi kisatapahtumia The Athleticille.
– Olen huutanut Englannin puolesta jokaisessa heidän ottelussaan, rakastan yhä sitä maata ja sen kulttuuria. Pidän Englantia yhtenä omista paikoistani, kodeistani jopa. Yhä useamman senegalilaispelaajan elämässä on nykyisin samanlaisia tilanteita; meillä on koko ajan enemmän pelaajia eliittijoukkueissa. Se tuo uusia asioita mentaliteettiin.
Keskustelu on tuttua kaikkialla; mikäli maajoukkueet haluavat menestyä, niiden pelaajien pitää edustaa arkitöikseen kovia seuroja, pelata kovissa sarjoissa.
– Korkeimmalla tasolla pelaamisessa ei ole kyse vain siitä, että on huippu jalkapalloilijana. Kyse on jatkuvuudesta, siitä että haluaa voittaa jokaisen ottelun, ja antaa suurseuramentaliteetin kasvaa osaksi itseään. Voittamisesta tulee osa päivärutiineja. Se mielentila seuraa sitten mukana maajoukkueseen.
– Kukaan Senegalin ryhmässä ei ole tyytyväinen vain siihen, että olemme afrikkalaisena maana mukana MM-kisoissa. He kaikki haluavat voittaa jokaisen ottelun. Olemme samalla tasolla eurooppalaisten tai eteläamerikkalaisten maajoukkueiden kanssa siinä, millaisia seuroja pelaajamme edustavat.
Kannattajien tilanteet Englannissa ja Senegalissa poikkeavat Ba:n mukaan toisistaan suuresti.
– Senegalissa ihmiset ovat jännittyneitä ottelusta. Englannissa katsotaan peli sunnuntaina, sitten mennään nukkumaan ja maanantaina taas töihin. Senegalissa se menee niin, että jos voitetaan, kaikki maailman murheet katoavat seuraavaan otteluun saakka. Kun hävitään, mietitään että missä on kaikki toivo elämässä?
– Eurooppalaista ja afrikkalaista jalkapalloa on turha verrata keskenään, mutta paineet pelaajien niskassa ovat kovat.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Enzo Maresca sai potkut, mutta tunnelma on hyvä Chelseassa: ”Loistava johtohahmo”
- Valioliigan ex-tähti elää uutta loistoa eksoottisessa kohteessa: ”Into on tallella”
- L’Équipe: Tässä on Chelsean uusi päävalmentaja
- Virallista: Crystal Palace teki seurahistoriansa suurimman hankinnan
- Enzo Maresca jätti Chelsean – näin Pep Guardiola ja Mikel Arteta reagoivat uutiseen
- BBC: Tottenham myy pelaajansa 40 miljoonalla eurolla Crystal Palaceen
- Virallista: Niclas Füllkrug poistuu Valioliigasta
- Jamie Carragher: Gabriel Jesus pudottaa Viktor Gyökeresin penkille Arsenalissa
- Arne Slot kertoi miksi otti Florian Wirtzin pois kentältä
- Raheem Sterling herättää kiinnostusta Valioliigassa
- L’Équipe: Tässä on Chelsean uusi päävalmentaja
- Virallista: Crystal Palace teki seurahistoriansa suurimman hankinnan
- Enzo Maresca jätti Chelsean – näin Pep Guardiola ja Mikel Arteta reagoivat uutiseen
- Raheem Sterling herättää kiinnostusta Valioliigassa
- Virallista: Niclas Füllkrug poistuu Valioliigasta
- Jamie Carragher: Gabriel Jesus pudottaa Viktor Gyökeresin penkille Arsenalissa
- Arne Slot kertoi miksi otti Florian Wirtzin pois kentältä
- Lähde: Argentiinan maajoukkuekärki jäämässä West Hamin haaviin
- Enzo Maresca jätti Chelsean – John Terry yllättyi: ”Jos totta puhutaan, niin…”
- Aston Villa avasi pelin ja osti nuoren laitahyökkääjän Brasiliasta