Demba Ba kannattaa edelleen Englantia – ei tosin sunnuntaina: ”Kun hävitään, mietitään että missä kaikki toivo on”
West Hamia, Chelseaa ja Newcastlea Englannissa hyökkääjänä edustanut Demba Ba on tulevana sunnuntaina kaksijakoisen tilanteen äärellä – hänen kotimaansa Senegal kohtaa MM-kisojen pudotuspelissä Englannin.
37-vuotias kommentoi kisatapahtumia The Athleticille.
– Olen huutanut Englannin puolesta jokaisessa heidän ottelussaan, rakastan yhä sitä maata ja sen kulttuuria. Pidän Englantia yhtenä omista paikoistani, kodeistani jopa. Yhä useamman senegalilaispelaajan elämässä on nykyisin samanlaisia tilanteita; meillä on koko ajan enemmän pelaajia eliittijoukkueissa. Se tuo uusia asioita mentaliteettiin.
Keskustelu on tuttua kaikkialla; mikäli maajoukkueet haluavat menestyä, niiden pelaajien pitää edustaa arkitöikseen kovia seuroja, pelata kovissa sarjoissa.
– Korkeimmalla tasolla pelaamisessa ei ole kyse vain siitä, että on huippu jalkapalloilijana. Kyse on jatkuvuudesta, siitä että haluaa voittaa jokaisen ottelun, ja antaa suurseuramentaliteetin kasvaa osaksi itseään. Voittamisesta tulee osa päivärutiineja. Se mielentila seuraa sitten mukana maajoukkueseen.
– Kukaan Senegalin ryhmässä ei ole tyytyväinen vain siihen, että olemme afrikkalaisena maana mukana MM-kisoissa. He kaikki haluavat voittaa jokaisen ottelun. Olemme samalla tasolla eurooppalaisten tai eteläamerikkalaisten maajoukkueiden kanssa siinä, millaisia seuroja pelaajamme edustavat.
Kannattajien tilanteet Englannissa ja Senegalissa poikkeavat Ba:n mukaan toisistaan suuresti.
– Senegalissa ihmiset ovat jännittyneitä ottelusta. Englannissa katsotaan peli sunnuntaina, sitten mennään nukkumaan ja maanantaina taas töihin. Senegalissa se menee niin, että jos voitetaan, kaikki maailman murheet katoavat seuraavaan otteluun saakka. Kun hävitään, mietitään että missä on kaikki toivo elämässä?
– Eurooppalaista ja afrikkalaista jalkapalloa on turha verrata keskenään, mutta paineet pelaajien niskassa ovat kovat.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Unai Emery kertoi mielipiteensä Liverpoolin lainapelaajan vaikeasta tilanteesta
- Mikel Arteta: Arsenal lähtee rikkomaan ikävää tilastoa kevätkaudella
- Chelsea iski lisäajalla – Manchester Citylle toinen peräkkäinen pistemenetys Valioliigassa
- Guardian: West Hamin päävalmentaja potku-uhan alla – pelaajat eivät tykkää luotsin metodeista
- Draamaa Liverpoolin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Manchester United koki pistemenetyksen Valioliigassa
- Nottingham Forest kauppaamassa hyökkääjänsä Saksaan
- Chelsea-fanit suunnittelevat protestia seurajohtoa vastaan – ”Eliittiseuran sijaan pelaajien kauppapaikka”
- Brighton-pomo: Carlos Baleba ei ole kaupan
- Harvey Elliottin tilanteeseen saattaa löytyä ratkaisu Euroopan ulkopuolelta
- Manchester Unitedin Rúben Amorim kieltäytyi selittämästä sanojaan: ”En halua puhua siitä”
- Chelsea-fanit suunnittelevat protestia seurajohtoa vastaan – ”Eliittiseuran sijaan pelaajien kauppapaikka”
- Näin Mikel Arteta reagoi Viktor Gyökeresin saamaan kritiikkiin
- Harvey Elliottin tilanteeseen saattaa löytyä ratkaisu Euroopan ulkopuolelta
- Liverpool neuvottelee topparilupauksen hankinnasta
- Manchester Cityn Nathan Akélle varoitus maajoukkuevalmentajalta
- Nottingham Forest kauppaamassa hyökkääjänsä Saksaan
- West Ham ja Fulham neuvottelevat laitahyökkääjän siirrosta
- Nuno pyysi anteeksi West Hamin faneilta: ”Esityksemme oli häpeällinen”
- L’Équipe: Tässä on Chelsean uusi päävalmentaja