Arsenalin laitapuolustaja Cedric Soares herättää kiinnostusta tammikuun siirtoikkunan alla.

London Evening Standardin mukaan seuran paikallisvastustaja Fulham johtaa tämänhetkistä siirtokilpaa, jossa mukana ovat tiettävästi myös Bundesliiga-seura Bayer Leverkusen sekä La Ligassa pelaava Villarreal.

Arsenal ja Fulham eivät ole vielä käyneet virallisia neuvotteluja 31-vuotiaasta puolustajasta, joka on avannut vain yhden pelin Tykkimiehille tällä kaudella, mutta mahdollisen sopimuksen todennäköisin rakenne on osto-option sisältävä laina.

Arsenal ei ole vielä päättänyt antaako se portugalilaiselle lupaa lähteä, sillä manageri Mikel Arteta on aiemmin kuvaillut joukkuettaan ”vajaaksi”.

Fulham nauttii vahvasta Valioliiga-kaudesta ja on yhdeksäntenä sarjassa ennen pelien jatkumista.

Länsilontoolaiset haluavat rakentaa hyvän alkukauden varaan vahvistamalla joukkuettaan tammikuun siirtoikkunan aikana ja uusi oikean puolen pakki on seuran ensisijainen tavoite.

Cedric esiintyi viime kaudella 26 kertaa Arsenalissa, mutta hänen peliminuuttejaan on tällä kaudella rajoittanut Englannin MM-leiriltä ennenaikaisesti lähteneen Ben Whiten siirtyminen oikeaksi puolustajaksi.

LUE MYÖS!