Manchester Cityn Tomas Galvez, 17, sai Pep Guardiolalta arvokkaan neuvon – näin suomalaislupaus kuvaili Erling Haalandia ja Kevin De Bruynea ihmisinä
Tomas Galvez, 17, solmi kesällä ammattilaissopimuksen Manchester Cityn kanssa. Englantilaissuomalainen pelaaja on harjoitellut jo puolustavan mestarin edustusjoukkueen kanssa.
Supertähdet kuten Erling Haaland ja Kevin De Bruyne ovat olleet henkilöitä, joihin nuori laitapuolustaja on voinut mentoreina tukeutua.
Ennen Cityyn liittymistä Lontoossa syntynyt Galvez vietti viisi vuotta Watfordin akatemiassa.
– Kun menet pukukoppiin tai kentälle, he ovat hyvin vieraanvaraisia ja tervehtivät. He ovat upeita ammattilaisia ja ovat valmiita auttamaan, jos teet jonkun asian väärin, Galvez kehui Huuhkajien etämediatilaisuudessa.
Galvez on saanut ystävällisten joukkuetovereiden lisäksi myös hyvän ensivaikutelman manageri Pep Guardiolalta, jota nuorukainen pitää maailman parhaana valmentajana. Espanjalainen on antanut puolustajalupaukselle tärkeitä ohjeita kehityksensä eteenpäin viemiseen ja läpimurron tekemiseen edustuksessa.
Yksi Guardiolan antama ohje on jäänyt Galvezin mieleen erityisen tärkeänä.
– Silloin kun aloitat pelaamaan edustusjoukkueessa haluat välttää riskejä, koska pelkäät tehdä virheitä näiden ammattilaisten kanssa. Pep kehoitti minua pallon saadessa pelaamaan sitä ylöspäin sen sijaan, että pudottaisin syötön alas. Eteenpäin vieviä syöttöjä, Cityn suomalaislupaus avasi.
Galvez kutsuttiin Portugalin harjoitusleirille ensimmäistä kertaa Suomen A-maajoukkuepaitaan. Laitapuolustaja saattaa tehdä Huuhkajadebyyttinsä maaotteluissa Ruotsia ja Viroa vastaan.
Joni Ahokas
Twitter: @AhokasJoni
LUE MYÖS!
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Arsenal rynnisti Liigacupin finaaliin!
- Yllätysvalinta? Real Madridista potkut saanutta Xabi Alonsoa tuodaan Valioliigaan
- Pitkä poissaolo uhkaa – Valioliigan tähtihyökkääjä sivuun?
- Eddie Howe kertoi mielipiteensä Sandro Tonalin Arsenal-huhuista
- Avainpelaaja jättämässä Manchester Cityn kesällä
- Virallista: Liverpool hankkii ranskalaistopparin suurella siirtokorvauksella
- Liverpool-pelaaja jäi lainalle Aston Villaan vaikeasta tilanteestaan huolimatta
- Wolverhampton julkaisi kaksi mielenkiintoista sopimusta
- Sunderland paukautti ylivoimaisen voiton
- Käänne takarajalla – iso kauppa kaatui sittenkin
- Sunderland paukautti ylivoimaisen voiton
- Käänne takarajalla – iso kauppa kaatui sittenkin
- Valioliigassa tehtiin 55 miljoonan euron pelaajakauppa juuri ennen siirtoikkunan umpeutumista
- Virallista: Liverpool hankkii ranskalaistopparin suurella siirtokorvauksella
- Liverpool-pelaaja jäi lainalle Aston Villaan vaikeasta tilanteestaan huolimatta
- Crystal Palace vahvistumassa entisestään – Everton hyväksynyt kaupan
- Avainpelaaja jättämässä Manchester Cityn kesällä
- Viime hetken siirto: Huuhkajien pelaaja Englannin Mestaruussarjaan
- Englantilaisseura on Glen Kamaran perässä – uusi tarjous
- Wolverhampton julkaisi kaksi mielenkiintoista sopimusta

