Leeds vahvistaa tehneensä seuran ennätyshankinnan napattuaan Georginio Rutterin. 20-vuotias Hoffenheimin hyökkääjä siirtyy Valioliigaan Saksan Bundesliigasta viiden- ja puolen vuoden mittaisella sopimuksella.

Leeds maksaa sisäpiiritoimittaja Fabrizio Romanon tietojen mukaan Rutterista noin 32 miljoonan euron siirtokorvauksen.

Rutter teki edustusdebyyttinsä ammattilaistasolla jo 18-vuotiaana vuonna 2020 Rennesin paidassa. Ranskalainen viimeisteli myöhemmin vuoden lopussa ensimmäisen maalinsa Mestarien liigan lohkovaiheen ottelussa Sevillaa vastaan.

Rutter siirtyi Hoffenheimiin helmikuussa 2021 tammikuun siirtoikkunan viimeisenä päivänä. Nuorukainen teki kaikki kilpailut mukaan luettuna 64 otteluun 11 maalia seuran paidassa ja keräsi saman verran syöttöjä.

Leeds United

@LUFC
🤩 Welcome Georginio!

LUE MYÖS!