Tammikuun siirtoikkuna päättyy tuota pikaa. Siirtoikkunan loppuhetkillä saatetaan kuitenkin nähdä vielä varsin suuriakin siirtoja.

Serie A -seura Internazionale on pahassa paikassa. Ykköstoppari Milan Skriniar ei aio allekirjoittaa jatkosopimusta seuran kanssa. Skriniarin nykyinen sopimus Interin kanssa päättyy kuluvan kauden jälkeen. Italialaismedian mukaan PSG haluaa hankkia Skriniarin jo tammikuun siirtoikkunassa ja tarjoaa hänestä noin 15 miljoonan euron siirtosummaa.

Jos Inter suostuu luopumaan ykköstopparistaan kesken kauden, tarvitsee Mestarien liigan pudotuspeleissä mukana oleva seura hänelle mitat täyttävän korvaajan kevätkaudeksi.

Sky Sport Italian mukaan Inter on kiinnostunut Manchester Unitedin Viktor Lindelöfistä. Inter pitää Lindelöfiä potentiaalisena Skriniarin korvaajana. 28-vuotias Lindelöf ei kuulu Erik ten Hagin luottopelaajiin Manchester Unitedissa. Lindelöf on päässyt kuluvalla kaudella vain neljästi avauskokoonpanoon Valioliigassa.

Ruotsalaistoppari on edustanut Manchester Unitedia viiden ja puolen vuoden ajan. Lindelöfin sopimus seuran kanssa päättyy ensi kauden jälkeen.