Lähteet: Man United heti hätäneuvotteluissa kahdesta vaihtoehdosta Christian Eriksenin tilalle – näin kommentoi Erik ten Hag
Christian Eriksenin vakava loukkaantuminen on aiheuttanut välittömän reaktion siirtomarkkinoilla, vaikka Erik ten Hag luottaakin nykyisen miehistönsä voivansa paikata tanskalaistähteä seuraavat kolme kuukautta.
The Telegraphin mukaan Manchester Unitedille on tarjottu mahdollisuutta hankkia Yannick Carrasco Atlético Madridista joko puolen vuoden lainalla tai pysyvällä siirrolla.
United on ollut yhteydessä Carrascon edustajiin, vaikka belgialaistähden huhuiltua kesäsiirtoa Barcelonaan pidetäänkin vielä tässä vaiheessa todennäköisempänä vaihtoehtona.
Vaikka Eriksen ja Carrasco ovat paperilla erityyppisiä pelaajia, on Unitedilla vaihtoehdoista pulaa, mikä on aiheuttanut ”epätoivoisen ryntäyksen” monien Euroopan huippuseurojen puheille keskikenttäpelaajan hankinnasta.

Sky Sports Germanyn mukaan Man United on avannut neuvottelut myös Bayern Münchenin keskikenttämies Marcel Sabitzerista, joka on herättänyt kiinnostusta myös Chelseassa.
HYPPÄÄ DEADLINE DAYN LIVE-SEURANTAAN TÄSTÄ!
28-vuotias itävaltalainen siirtyi RB Leipzigistä Bayerniin kesällä 2021, mutta ei ole vakiinnuttanut paikkaansa Julien Nagelsmannin avauksessa.
Siirtotoimittaja Fabrizio Romano tietääkin puolestaan kertoa, että Sabitzer olisi halukas vaihtamaan maisemaa.
Ten Hag mietteliäänä
Eriksen on viikonloppuna kärsityn nilkkavammansa vuoksi sivussa ainakin huhtikuun loppuun saakka, jättäen Fredin, Scott McTominayn ja Casemiron joukkueen ainoiksi terveiksi keskikenttäpelaajiksi akatemianuorukaisia lukuun ottamatta.
Man Unitedin manageri Ten Hag ei kuitenkaan näe korvaajan hankkimista siirtoikkunan viimeisenä päivänä helppona tehtävänä.
– Hän on pettynyt, me olemme pettyneitä. Olisin toivonut, ettei näin olisi tapahtunut, mutta niin kävi – ja se on käsiteltävä, hollantilaisluotsi saneli lehdistölle BBC:n mukaan.
– Deadline-päivänä korvaajan hankkiminen on vaikeaa. Näin pahojen loukkaantumisten suhteen ei ole olemassa minkäänlaista poliitiikkaa [mikä pakottaisi hankkimaan uuden pelaajan], mutta meillä on hyviä pelaajia keskikentällä – pelaajia, jotka voivat täyttää aukon.
LUE MYÖS!
- Granit Xhaka sivuun neljän vuoden takaisten tapahtumien takia
- Manchester Unitedin hyökkääjä kärsii vanhasta vammasta – Carrick: ”Katsotaan, mitä tuleman pitää”
- Athletic: Cole Palmer jää sivuun Englannin maaotteluista
- Troy Deeney: Florian Wirtz ei näytä kuuluvan Valioliigaan
- Jamie Carragherilta suorat sanat Florian Wirtzistä: ”Ei mahtuisi minun Liverpooliini”
- Fulham-luotsi ymmällään tuomaritoiminnasta: ”Eivät antaisi Manchester Unitedin hävitä”
- Gary Neville näki ”säälittävimmän” Manchester Unitedin 45 vuoteen
- Valioliiga-kauden floppijoukkue piti Manchester Unitedia pinteessä – Tottenham valahti jumboksi
- Mielenkiintoinen tilasto: Sunderlandin hyökkääjähirmu nousi kuuluisuuksien rinnalle
- Valioliiga-hyökkääjä jäi maalin päähän 23 vuotta vanhasta ennätyksestä
- Fulham-luotsi ymmällään tuomaritoiminnasta: ”Eivät antaisi Manchester Unitedin hävitä”
- Troy Deeney: Florian Wirtz ei näytä kuuluvan Valioliigaan
- Gary Neville näki ”säälittävimmän” Manchester Unitedin 45 vuoteen
- Jamie Carragherilta suorat sanat Florian Wirtzistä: ”Ei mahtuisi minun Liverpooliini”
- Valioliiga-hyökkääjä jäi maalin päähän 23 vuotta vanhasta ennätyksestä
- Valioliiga-kauden floppijoukkue piti Manchester Unitedia pinteessä – Tottenham valahti jumboksi
- Roberto De Zerbi teilasi Tottenhamin jättihankinnan lehdistön edessä
- Liverpool kaatoi Bournemouthin vieraissa – ei toteutunut Bermudan kolmio
- Athletic: Cole Palmer jää sivuun Englannin maaotteluista
- Roberto De Zerbiltä brutaali arvio pelaajastaan: ”Kunto ei ole riittävän hyvä”