Chelsean tammikuun siirtoikkuna jätti Thiago Silvan sanattomaksi. ”Ensimmäinen kerta, kun näen jotain tällaista”

Chelsean tammikuun siirtoikkuna oli suorastaan hurja.
Se käytti satoja miljoonia euroja uusiin pelaajiin. Chelsea hankki kahdeksan pelaajaa, joista seitsemän tuli seuraan pysyvällä siirrolla. João Félix saapui Atléticosta kevätkaudeksi lainalle. Chelsea maksoi hankinnoistaan yhteensä reilusti yli 300 miljoonaa euroa.
Chelsean konkaritoppari Thiago Silva myönsi seuran verkkosivuilla, ettei ole koskaan nähnyt mitään vastaavaa. Tammikuun siirtoikkuna oli seuran kannalta sen verran poikkeuksellinen – ja jopa historiallinen.
– Tämä on ensimmäinen kerta, kun olen nähnyt jotain tällaista urallani. Tämä näyttää seuran kunnianhimon ja sen, miten paljon seura haluaa voittaa. Meillä on ollut tällä kaudella merkittäviä loukkaantumisongelmia. Olemme hankkineet paljon uusia pelaajia ja tottuminen ottaa oman aikansa.
Silva muistuttaa, ettei Chelsealla ole sen suuremmin aikaa odottaa pelaajien tottuvan uuteen ympäristöön, sillä Mestarien liigan pudotuspelit alkavat tuota pikaa. Chelsea kohtaa neljännesvälierissä Borussia Dortmundin.
– Tiedämme, ettemme pelaa parasta mahdollista kautta, mutta uskon siihen, että vaikkemme aloittaneet kautta hyvin, voimme päättää sen hyvin. Meidän on opittava ja sisäistettävä se opetus, ja yrittää totuttautua mahdollisimman nopeasti, koska meillä ei ole aikaa. Mestarien liiga jatkuu pian.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Man Unitedin ongelmatähden virheitä katsottiin läpi sormien – brittilehti avasi auki ongelmien verkon Mason Greenwoodin ympärillä
- Manchester United ja Chelsea tavoittelivat MM-tähteä tammikuussa – ”Saimme paljon tarjouksia Englannista”
- Chelsea kirjautti jättimäiset miljoonatappiot
- Jack Wilshere: Englannin maajoukkuetähti sopisi täydellisesti Arsenaliin
- Näkökulma: Tottenham on Valioliigan pienin suurseura – tällä menolla mikään ei muutu
- Kakkosliigasta Englannin maajoukkueeseen – Brentford-tähti toteutti unelmansa
- Farssille päätös: Antonio Conte ulos Tottenhamista
- Chelsea tuohtui Thomas Tuchelin toiminnasta
- Englannilta täydellinen alku EM-karsintoihin – Bukayo Saka tehokkaana
- Man Cityn nuori tähti joutui jättämään maajoukkuekomennuksen kesken
- Chelsea tuohtui Thomas Tuchelin toiminnasta
- Farssille päätös: Antonio Conte ulos Tottenhamista
- Näkökulma: Tottenham on Valioliigan pienin suurseura – tällä menolla mikään ei muutu
- Martin Ødegaard ripitti tuomaristoa jäätyään Man City -tähden jyräämäksi: ”Parempi etten sano mitään”
- Englanti vaarassa menettää nuoren maalipyssyn toiselle maajoukkueelle – näin kommentoi Gareth Southgate
- Gareth Southgate kertoi mielipiteensä maajoukkueesta vetäytyneen Marcus Rashfordin lomamatkasta New Yorkiin: ”Jos he saavat 48 vapaata tuntia”
- Englannilta täydellinen alku EM-karsintoihin – Bukayo Saka tehokkaana
- Kakkosliigasta Englannin maajoukkueeseen – Brentford-tähti toteutti unelmansa
- Man United -laituri turhautunut peliaikaansa: ”Puhuin asiasta”
- Raphaël Varane kertoi, missä hän haluaa päättää uransa – vaihtoehtoina kolme seuraa