Mauricio Pochettino on halukas palaamaan Tottenhamin päävalmentajaksi, jos ja kun Antonio Conte jättää seuran joko kesken kuluvan kauden tai viimeistään kesällä, kertoo Telegraph.

Telegraphin saamien tietojen mukaan Pochettino palaisi innoissaan Tottenhamin päävalmentajaksi.

Pochettino valmensi Tottenhamia vuodet 2014-19. Pesti päättyi potkuihin syksyllä 2019 – vain muutama kuukausi Mestarien liigan finaalin jälkeen. Pochettino teki Tottenhamista hyvin kilpailukykyisen joukkueen ja nosti seuran Valioliigan parhaiden joukkoon, vaikka pokaalit jäivätkin saavuttamatta.

Conten ei odoteta jatkavan Tottenhamissa. Tottenham putosi keskiviikkona Mestarien liigasta hävittyään neljännesvälierissä AC Milanille yhteismaalein 0-1. Conte totesi ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa saavansa kenties potkut Tottenhamin peräsimestä. Luotsin sopimus seuran kanssa päättyy kesällä.

Pohjois-Lontoon lähettyvillä edelleen asuva Pochettino sai potkut PSG:stä vajaa vuosi sitten, eikä ole sittemmin valmentanut.