Scott McTominay yllätti hurjalla maalivireellään – ”Uskon, että Man Unitedissa huomioitiin se”

Manchester Unitedin keskikenttäpelaaja Scott McTominay oli yllättävässä maalivireessä maaliskuun maajoukkuetauon aikana.
McTominay, 26, tykitti Skotlannille kahteen peliin neljä osumaa, kun hän onnistui kahdesti maalinteossa sekä Kyprosta että Espanjaa vastaan.
Skotlanti voitti kummatkin ottelut ja nousi siten EM-karsintojen alkajaisiksi lohkonsa kärkeen puhtaalla pelillä.
Etenkin tiistain 2-0-voitto Espanjasta oli harvinaista herkkua. Skotlanti on koko historiansa aikana voittanut Espanjan kilpailullisessa ottelussa vain kolme kertaa, ja edellinen voitto oli tullut vuonna 1984.
Artikkeli jatkuu taulukon alla.
# | Joukkue | O | V | T | H | M | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Espanja ESP | 8 | 7 | 0 | 1 | 25-5 | 21 |
2 | Skotlanti SCO | 8 | 5 | 2 | 1 | 17-8 | 17 |
3 | Norja NOR | 8 | 3 | 2 | 3 | 14-12 | 11 |
4 | Georgia GEO | 8 | 2 | 2 | 4 | 12-18 | 8 |
5 | Kypros CYP | 8 | 0 | 0 | 8 | 3-28 | 0 |
Espanjalle tappio oli sen ensimmäinen EM-karsinnoissa sitten syksyn 2014, jolloin se hävisi 1-2 Slovakialle. Tuon pelin jälkeen Espanja voitti 19:stä EM-karsintapelistään 17, eikä päästänyt putkensa aikana kertaakaan yli yhtä maalia ottelussa.
McTominay oli ennen maaliskuun pelejä tehnyt Skotlannille vain yhden maalin. Nyt hänen saldonsa on 38 A-maaottelua ja viisi osumaa. Manchester Unitedissa McTominay on pelannut 202 ottelua ja tehnyt 18 maalia, joten varsinaisena maalinsylkijänä häntä ei ole tunnettu. Kyprosta ja Espanjaa vastaan hän onnistui myös ensimmäistä kertaa ammattilaisurallaan tekemään kaksi maalia samassa ottelussa.
– Me pärjäsimme todella, todella hyvin. Me tiesimme, että he tulisivat pitämään paljon palloa, ja valmentaja käski meitä olemaan kliinisiä, kun pääsemme tekopaikoille. Mielestäni loimme tarpeeksi paikkoja todella satuttaaksemme heitä ja tehdäksemme maaleja, kommentoi McTominay Sky Sportsin mukaan.
– Lapsena olin hyökkäävä keskikenttäpelaaja, tykkään nousta rangaistusalueelle. Minun on jatkettava sitä. Tiedän, että voin lisätä enemmän osumia ja maalisyöttöjä pelaamiseeni.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Skotlannin entinen maalivahti David Marshall uskoo, että McTominayn esitykset huomioitiin myös Manchester Unitedissa.
– Skotlannin riveissä nähtiin niin monta hyvää esitystä, mutta olen iloinen Scottin puolesta. Hän tekee niin kovaa töitä ja on uskomaton urheilija.
– Hän on osoittanut kahdessa viime pelissä, että hän taitaa myös maalinteon. Ne olivat kaksi uskomatonta osumaa vasemmalla jalalla Espanjaa vastaan.
– Hän oli loistava, ja uskon, että Manchester Unitedissa huomioitiin se viikonloppua ajatellen.
United kohtaa seuraavassa ottelussaan Newcastlen sunnuntaina vieraissa Valioliigassa.
Lisää uutisia Manchester Unitedista
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Newcastle teki yli 60 miljoonan euron hankinnan – myös Manchester Unitedille rahaa kassaan
- Historiaa tehnyt Crystal Palace sai kuulla tylyn päätöksen
- Kroatian maajoukkuepelaaja Crystal Palaceen
- Chelsea ja Arsenal sopivat isosta kaupasta – Englannin maajoukkuepelaaja matkalla Pohjois-Lontooseen
- Athletic: Jordan Henderson palaa Valioliigaan
- Virallista: Tottenham nappasi paikalliskilpailijan tähden jättikaupassa
- Takavuosien Liverpool-pelaaja valunut alasarjoihin – koeajalla Ruotsin kakkostasolla
- Tottenham täräyttämässä 70 miljoonan euron hankinnan
- Sunderland törsännyt yli 100 miljoonaa euroa siirtoikkunassa – nyt haaviin Brightonin laituri
- Athletic: Tottenham Valioliiga-seuran tähtipelaajan perässä
- Takavuosien Liverpool-pelaaja valunut alasarjoihin – koeajalla Ruotsin kakkostasolla
- Athletic: Jordan Henderson palaa Valioliigaan
- Chelsea ja Arsenal sopivat isosta kaupasta – Englannin maajoukkuepelaaja matkalla Pohjois-Lontooseen
- Historiaa tehnyt Crystal Palace sai kuulla tylyn päätöksen
- Kroatian maajoukkuepelaaja Crystal Palaceen
- Sunderland törsännyt yli 100 miljoonaa euroa siirtoikkunassa – nyt haaviin Brightonin laituri
- Virallista: Tottenham nappasi paikalliskilpailijan tähden jättikaupassa
- Tottenham täräyttämässä 70 miljoonan euron hankinnan
- Manchester United ottaa konkreettisen askeleen kohti nykyaikaa
- Lehti: Arsenalin neuvottelut Viktor Gyökeresistä pysähdyksissä – tästä kiikastaa