Bruno Fernandesin treenimäärä oli liikaa joukkuekaverille – lääkäri suuttui: ”Tämä on sinun vikasi”
Manchester Unitedin keskikenttäpelaaja Bruno Fernandes sanoo, että Sporting CP:n lääkäri syytti häntä aikoinaan Raphinhan loukkaantumisesta.
Leedsistä tuttu, viime kesänä Barcelonaan siirtynyt Raphinha, 25, ja Fernandes, 28, olivat joukkuekavereita Sportingissa kaudella 2018-19.
Hurjasta kunnostaan tunnettu Fernandes kertoi Sky Sportsin haastattelussa, että Raphinha innostui Sportingissa tekemään ylimääräistä treeniä hänen kanssaan, mutta brassilaiturin kroppa ei ollut tottunut samanlaiseen rasitukseen. Edessä oli loukkaantuminen, josta lääkäri syytti Fernandesia.
– Olin yksi Portugalin ensimmäisistä pelaajista, joka pelasi 56 ottelua seurajoukkueessa yhden kauden aikana. Treenien päätteeksi olin aina tekemässä ylimääräisiä laukausharjoituksia, ja kerran lääkäri koputti ikkunastaan ja käski minun tulla sisälle.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
– Meillä pelasi silloin Raphinha, joka on nykyään Barcelonassa. Hän jäi kerran harjoittelemaan minun kanssani vetoja ja hän loukkaantui kahden pelin jälkeen.
– Lääkäri sanoi minulle: ”Tämä on sinun vikasi, sinä kannustit häntä jäämään kanssasi ja nyt hän on loukkaantunut.”
Kuluvalla kaudella Fernandes on pelannut Manchester Unitedissa 48 ottelua tehden niissä yhteensä kymmenen maalia ja syöttäen 13. Edes ykkösmaalivahti David de Gea ei yllä Unitedin peliminuuttitilastossa Fernandesin edelle.
LUE MYÖS:
- Fantasy Premier League: GW 5 – tässä ovat parhaat yhden viikon puntit
- Chelsean himoama ranskalaislupaus aloittaa ammattilaisuransa Monacossa
- Käännä katse muualle, Man United -fani: 16-vuotias poika superkunnossa – samaan pystynyt vain Lionel Messi
- Athletic: JJ Gabrielin ei odoteta palaavan Manchester Unitedin harjoituskeskukseen
- Michael Carrick kertoi mielipiteensä JJ Gabrielin tilanteesta
- Virallista: Todd Boehly jättää Chelsean
- Katso: Liigacupin neljännen kierroksen parit arvottu
- Manchester United putosi liigacupista – näin Michael Carrick kommentoi
- Chelsean maalitykki sivuun maajoukkuepeleistä loukkaantumisen vuoksi
- Manchester United suli täysin – lähtö tuli cupista
- Manchester United suli täysin – lähtö tuli cupista
- Raheem Sterling kaahasi ja kolaroi – autosta tehtiin raskauttava löytö
- Virallista: Tottenham-hylkiö löysi uuden seuran
- Virallista: Todd Boehly jättää Chelsean
- Katso: Liigacupin neljännen kierroksen parit arvottu
- Manchester United putosi liigacupista – näin Michael Carrick kommentoi
- Michael Carrick kertoi mielipiteensä JJ Gabrielin tilanteesta
- Enzo Marescalla hirtti kiinni: ”Jauhetaan yhdestä tilanteesta, kun me pelasimme kymmenellä”
- Manchester United menettämässä superlupauksensa Espanjaan – Barcelona ja Real Madrid molemmat perässä
- Nähdäänkö Arsenalin superlupaus jo Valioliigassa? – Näin Mikel Arteta vastasi
