Kolmas tarjouskierros päättyi – tämä Manchester Unitedin myynnistä tiedetään nyt
Manchester Unitedin myyntiprosessi otti tällä viikolla askeleen eteenpäin, kun kolmannen tarjouskierroksen takaraja meni umpeen perjantaina illalla.
Pääehdokkaina pidetään Sir Jim Ratcliffen Ineos Groupia ja qatarilaista pankkiiria sheikki Jassimia.
Sheikki Jassim haluaa ostaa 100 prosenttia seurasta ja on tarjonnut noin viisi miljardia puntaa, mutta Ratcliffe haluaa vain määräysvaltaosuuden.
BBC:n ja Telegraphin saamien tietojen mukaan Ineosin perjantaina tekemä tarjous oli korkein suhteessa osuuteen, jonka se yrittää seurasta ostaa. Ratcliffen tarjous pitää siis Manchester Unitedin arvoa korkeampana kuin sheikki Jassimin tarjous.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Alun perin uskottiin, että Ratcliffe tavoittelee Unitedista 69 prosentin osuutta, eli Glazerin perheen, seuran nykyisten omistajien osuutta. Viime aikoina on kuitenkin esitetty, että Ratcliffe saattaa pienentää tätä lukua, jotta osakkaat Joel ja Avram Glazer voisivat säilyttää jonkinlaisen yhteyden. Ratcliffen omistusosuus olisi kuitenkin vähintään 51 prosenttia.
Sheikki Jassimin ehdotuksen sanotaan sisältävän suunnitelman investoida merkittävä määrä lisäpääomaa Unitedin infrastruktuurin parantamiseksi. Hän on myös sitoutunut lyhentämään seuran velkoja, jotka ovat viimeisimmän tilinpäätöksen mukaan lähes miljardi puntaa, kun mukaan lasketaan bruttovelka, pankkilainat sekä maksamattomat siirtokorvaukset ja niihin liittyvät maksut.
Glazerit ovat vaatineet Manchester Unitedista noin 6 miljardia puntaa, mutta yksikään tarjous ei ole noussut sille tasolle.
Muut tarjoukset
Perjantain takaraja koski Athleticin mukaan vain Ratcliffen Ineos Groupia ja sheikki Jassimia, mutta uusia tarjouksia on pyydetty myös muilta tahoilta.
Tarjouskilpailun aikana useat yhdysvaltalaiset pääomasijoitusyhtiöt ovat ilmoittaneet olevansa kiinnostuneita lainaamaan rahaa joko mahdolliselle uudelle omistajalle tai Glazereille.
Athleticin mukaan yhä useammat markkinatarkkailijat uskovat, että Glazerin perhe on löytänyt keinon houkutella uusia sijoituksia tätä kautta – joko tuomalla vähemmistökumppanin pöytään, uuden velan muodossa tai näiden kahden yhdistelmällä.
Näin Glazerit voisivat kunnostaa Unitedin Old Trafford -stadionin ja Carringtonin harjoituskeskuksen säilyttäen samalla seuran omistuksen.
Manchester Unitedin 1958-kannattajajärjestö on suunnitellut mielenosoitusta Glazerin perhettä vastaan sunnuntaina Aston Villaa vastaan pelattavan ottelun yhteyteen. Kannattajat haluavat eroon Glazereista ja vaativat, että he eivät jää enää seuran kanssa tekemisiin.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Man City -tähdeltä uhmakasta puhetta toisesta Real Madrid -kamppailusta
- Chelsea-valmentaja tarttui kritiikkiin: ”Sellaista ei torju yksikään maalivahti”
- Taas uusi nimi esiin Spursin valmentajaruletissa: ”Kuka ei haluaisi sitä työtä”
- David Ornstein: Liverpool tekemässä ison jatkosopimuksen
- Putoaminen jo mielessä: Tottenham teki muutoksen kausikortteihin
- Hurja huhu Tottenhamista – isoja muutoksia tulossa
- Kammottava esitys – Chelsean Pedro Neto töni pallopoikaa ja lontoolaisten kokoonpano vuodettiin vastustajalle: ”Jos tuo pitää paikkansa…”
- Chelsea ja Manchester City tyrmättiin Mestarien liigassa
- Telegraph: Tottenhamin pelaajat menettivät luottonsa Igor Tudoriin
- Tasoitusmaali lopussa – Arsenal vältti tappion Mestarien liigassa
- Telegraph: Tottenhamin pelaajat menettivät luottonsa Igor Tudoriin
- Chelsea ja Manchester City tyrmättiin Mestarien liigassa
- Micky van de Ven kertoi mielipiteensä Tottenhamin vaikeuksista
- Peter Schmeichel syyttää Tottenham-valmentajaa maalivahdin uran tuhoamisesta
- Telegraph: Arsenal kiinnostunut Newcastlen pelaajasta – hintalappu selvillä
- Jamie Carragher: Xabi Alonson tilanne vaikuttaa Arne Slotiin
- Kammottava esitys – Chelsean Pedro Neto töni pallopoikaa ja lontoolaisten kokoonpano vuodettiin vastustajalle: ”Jos tuo pitää paikkansa…”
- Tasoitusmaali lopussa – Arsenal vältti tappion Mestarien liigassa
- Telegraph: Antonín Kinskyn odotetaan poistuvan Tottenhamista kesällä
- Hurja huhu Tottenhamista – isoja muutoksia tulossa
