Lisandro Martínez, 28, haluaa jättää Manchester Unitedin, kertoo Athletic.

Toistaiseksi ei ole tiedossa, lähteekö Martínez seurasta jo tammikuussa vai vasta kauden jälkeen, jolloin hänen sopimuksensa Manchester Unitedin kanssa päättyy. 

Martínez kritisoi tiistai-iltana Manchester Unitedin seurajohtoa, kun joukkue hävisi Mestarien liigassa Atléticolle 0-2. 

Martínez kokee seurajohdon epäonnistuneen siirtomarkkinoilla ja toivoi joukkueeseen enemmän laatua. Martínez nosti esiin sen, ettei kritiikkiä voi osoittaa vain valmentajalle, vaan myös tekniselle johtajalle Jason Wilcoxille.

Athleticin mukaan Manchester United ei ole varma, haluaako se käyttää Martínezin sopimukseen sisältyvää optiota ensi kaudesta. Lähde kertoo Martínezin haluavan siirtyä Espanjaan.

Martínez on edustanut Manchester Unitedia neljän vuoden ajan. Manchester United maksoi hänestä 57 miljoonaa euroa Ajaxille kesällä 2022.

LUE MYÖS