Kolmas tarjouskierros päättyi – tämä Manchester Unitedin myynnistä tiedetään nyt

Manchester Unitedin myyntiprosessi otti tällä viikolla askeleen eteenpäin, kun kolmannen tarjouskierroksen takaraja meni umpeen perjantaina illalla.
Pääehdokkaina pidetään Sir Jim Ratcliffen Ineos Groupia ja qatarilaista pankkiiria sheikki Jassimia.
Sheikki Jassim haluaa ostaa 100 prosenttia seurasta ja on tarjonnut noin viisi miljardia puntaa, mutta Ratcliffe haluaa vain määräysvaltaosuuden.
BBC:n ja Telegraphin saamien tietojen mukaan Ineosin perjantaina tekemä tarjous oli korkein suhteessa osuuteen, jonka se yrittää seurasta ostaa. Ratcliffen tarjous pitää siis Manchester Unitedin arvoa korkeampana kuin sheikki Jassimin tarjous.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Alun perin uskottiin, että Ratcliffe tavoittelee Unitedista 69 prosentin osuutta, eli Glazerin perheen, seuran nykyisten omistajien osuutta. Viime aikoina on kuitenkin esitetty, että Ratcliffe saattaa pienentää tätä lukua, jotta osakkaat Joel ja Avram Glazer voisivat säilyttää jonkinlaisen yhteyden. Ratcliffen omistusosuus olisi kuitenkin vähintään 51 prosenttia.
Sheikki Jassimin ehdotuksen sanotaan sisältävän suunnitelman investoida merkittävä määrä lisäpääomaa Unitedin infrastruktuurin parantamiseksi. Hän on myös sitoutunut lyhentämään seuran velkoja, jotka ovat viimeisimmän tilinpäätöksen mukaan lähes miljardi puntaa, kun mukaan lasketaan bruttovelka, pankkilainat sekä maksamattomat siirtokorvaukset ja niihin liittyvät maksut.
Glazerit ovat vaatineet Manchester Unitedista noin 6 miljardia puntaa, mutta yksikään tarjous ei ole noussut sille tasolle.
Muut tarjoukset
Perjantain takaraja koski Athleticin mukaan vain Ratcliffen Ineos Groupia ja sheikki Jassimia, mutta uusia tarjouksia on pyydetty myös muilta tahoilta.
Tarjouskilpailun aikana useat yhdysvaltalaiset pääomasijoitusyhtiöt ovat ilmoittaneet olevansa kiinnostuneita lainaamaan rahaa joko mahdolliselle uudelle omistajalle tai Glazereille.
Athleticin mukaan yhä useammat markkinatarkkailijat uskovat, että Glazerin perhe on löytänyt keinon houkutella uusia sijoituksia tätä kautta – joko tuomalla vähemmistökumppanin pöytään, uuden velan muodossa tai näiden kahden yhdistelmällä.
Näin Glazerit voisivat kunnostaa Unitedin Old Trafford -stadionin ja Carringtonin harjoituskeskuksen säilyttäen samalla seuran omistuksen.
Manchester Unitedin 1958-kannattajajärjestö on suunnitellut mielenosoitusta Glazerin perhettä vastaan sunnuntaina Aston Villaa vastaan pelattavan ottelun yhteyteen. Kannattajat haluavat eroon Glazereista ja vaativat, että he eivät jää enää seuran kanssa tekemisiin.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Liverpool lähestynyt Newcastlea yli 100 miljoonan euron jättisiirrosta
- Manchester City solmi ennätyksellisen sponsorisopimuksen – yli miljardin arvoinen
- Leedsin tähdelle pitkä jatkosopimus
- Virallista: Jordan Henderson takaisin Valioliigaan – ”Se oli yksinkertainen päätös”
- Entinen pelaaja haastaa Manchester Unitedin oikeuteen
- Donald Trumpin toiminta palkintojuhlissa sai Chelsea-pelaajat hämilleen – ”Hän halusikin jäädä”
- Luis Enrique kävi käsiksi Chelsea-tähteen – finaali päättyi rumiin kuviin
- Chelsea tyrmäsi PSG:n – voitti uudistetun seurajoukkuekilpailun
- Aston Villa värväämässä uuden maalivahdin
- West Ham sopinut 22 miljoonan euron hankinnasta
- Entinen pelaaja haastaa Manchester Unitedin oikeuteen
- Liverpool lähestynyt Newcastlea yli 100 miljoonan euron jättisiirrosta
- Manchester City solmi ennätyksellisen sponsorisopimuksen – yli miljardin arvoinen
- Virallista: Jordan Henderson takaisin Valioliigaan – ”Se oli yksinkertainen päätös”
- Leedsin tähdelle pitkä jatkosopimus
- Luis Enrique kävi käsiksi Chelsea-tähteen – finaali päättyi rumiin kuviin
- Englannin alasarjaseura vahvisti yllättävän Valioliigasta tutun hankinnan
- Donald Trumpin toiminta palkintojuhlissa sai Chelsea-pelaajat hämilleen – ”Hän halusikin jäädä”
- Arsenalin siirtokohdetta odottaa kurinpitotoimet: ”Kukaan pelaaja ei ole seuraa tärkeämpi”
- Aston Villa värväämässä uuden maalivahdin