Jürgen Klopp ei suostu maksamaan ylihintaa siirtokohteistaan – näin Liverpool-manageri kuvaili strategiaansa
Jürgen Klopp on valmis vaihtamaan Liverpoolin siirtokohteita, jos seurat nostavat pelaajien hintoja liian korkealle.
The Reds on tekemässä kesälle suuria muutoksia Alex Oxlade-Chamberlainin, Naby Keitan, Roberto Firminon, James Milnerin ja Adriánin päättäessä sopimuksensa.
Real Madridiin yhdistetty Englannin maajoukkuepelaaja Jude Bellingham lipesi jo Liverpoolin käsistä. Chelsean Mason Mount ja Brightonin Alexis Mac Allister ovat olleet mediahuhuissa seuralle vaihtoehtoisia kohteita keskikentälle.
– Jos pelaajat ovat ylihintaisia, emme voi ostaa heitä. Tulemme tuomaan pelaajia sisään. Olen varma, että pystymme tuomaan pelaajia, jotka voivat auttaa meitä, Klopp kommentoi lehdistölle.
– Ei ole mitään uutta, että jotkut seurat yrittävät kohottaa hintoja. Sanotaan nyt näin: Jos sinulla on joku pelipaikka mielessäsi, sinulla ei ole vain yhtä vaihtoehtoa sille pelipaikalle. Se tarkoittaa sitä, että jokaisen niistä vaihtoehdoista pitäisi olla hyvä. Sinulla saattaa silti olla niistä oma suosikkisi.
– Joskus toinen seura ei halua myydä, tai joku muu maksaa summan, jota me emme pysty tekemään. Olemme kuitenkin useimmiten saaneet haluamamme pelaajat.
Liverpool kohtaa tänään Valioliigassa kotonaan Brentfordin. Ottelu alkaa kello 19.30 Suomen aikaa.
LUE MYÖS!
- Antonio Conte kiinnostunut palaamaan Valioliigaan
- Virgil van Dijk ylsi komeaan rajapyykkiin: ”En koskaan uskaltanut unelmoida tällaisesta”
- Englannin maajoukkuedebytantille jättikehut: ”Uskomaton esitys”
- Andy Robertsonille huima saavutus – seuraavana Kenny Dalglish
- Gary Neville, kuka on Man Unitedin huonoin hankinta Sir Alex Fergusonin aikakauden jälkeen?
- Taas loukkaantuminen maajoukkueessa – Englannin keskikenttämies sivussa jopa kaksi kuukautta
- Arsenal kiinnostunut Juventus-tähdestä – hintalappu selvillä
- Erling Haaland loukkaantui
- Jesse Marsch: Manchester City ansaitsee suuren rangaistuksen
- Lähde: Arsenal kiinnostunut Man Unitedin keskuspuolustajasta
- Erling Haaland loukkaantui
- Lähde: Arsenal kiinnostunut Man Unitedin keskuspuolustajasta
- Jesse Marsch: Manchester City ansaitsee suuren rangaistuksen
- Kun ei kiinnosta niin ei kiinnosta: Jannik Vestergaard lopetti uransa
- Arsenal pitämässä kiinni huippulupauksestaan
- Lähde: Laitahyökkääjä haluaa jättää Liverpoolin talvella
- Telegraph: Chelsea Englannin maajoukkuemiehen perässä
- Arsenal kiinnostunut Juventus-tähdestä – hintalappu selvillä
- GdS: Liverpoolin toppari herättää kiinnostusta Italiassa
- Emi Martínez: Hävitty MM-finaali vaikutti Chelsea-siirtoon