Jürgen Klopp sai rangaistuksen kommenteistaan – sivussa Liverpoolin viimeisestä kotipelistä
										Liverpoolin manageri Jürgen Klopp on saanut kahden ottelun toimitsijakiellon ja 75 000 punnan sakot kommenteistaan erotuomari Paul Tierneystä.
Toimitsijakiellon ensimmäinen ottelu astuu voimaan heti seuraavassa pelissä, joten Kloppia ei nähdä sivurajalla lauantaina Aston Villaa vastaan Liverpoolin kauden viimeisessä kotiottelussa.
Rangaistuksen toinen puolikas on ehdollinen ja voimassa ensi kauden loppuun saakka. Saksalaismanageri joutuu suorittamaan toisen pelin toimitsijakiellostaan, jos hän rikkoo Englannin jalkapalloliiton (FA) E3-sääntöä, joka koskee julkisia kommentteja.
FA:n sivujen mukaan seuraavanlaiset julkiset kommentit, myös sosiaalisessa mediassa, voivat rikkoa E3-sääntöä:
- Kommentit, jotka ovat epäasiallisia, jotka saattavat pelin huonoon maineeseen ja jotka ovat uhkaavia, loukkaavia, säädyttömiä tai loukkaavia
 - Ottelun toimitsijoita koskevat kommentit, jotka viittaavat puolueellisuuteen, hyökkäävät toimitsijoiden koskemattomuutta vastaan tai jotka ovat luonteeltaan henkilökohtaisesti loukkaavia
 
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Klopp vihjasi kuunvaihteessa Liverpoolin ja Tottenhamin välisen ottelun jälkeen, että Tierneyllä on jotain hänen joukkuettaan vastaan.
Saksalaismanageri juoksi Liverpoolin 4-3-voittomaalin jälkeen tuulettamaan neljännen tuomarin John Brooksin eteen suututtuaan ottelussa nähdyistä tuomaripäätöksistä. Tierney antoi tilanteesta varoituksen Kloppille, joka myönsi, että se oli ”oikeudenmukainen rangaistus”, mutta hän väitti myös, että se, mitä Tierney sanoi hänelle ”ei ollut ok”.
Kloppilta kysyttiin, mitä hän tarkoitti kommentillaan.
– En sano siitä mitään. Tuomarit eivät kerro, mitä sanotaan, joten minä en kerro, mitä sanotaan, kommentoi Klopp Athleticin mukaan.
– Tuuletukseni oli tarpeeton, mutta se, mitä hän sanoi minulle, kun hän antoi minulle keltaisen kortin, ei ole ok.
– Meillä on historiamme herra Tierneyn kanssa. En todellakaan tiedä, mitä tällä miehellä on meitä vastaan. Hän sanoo aina, ettei ole mitään, mutta se ei ole totta. Tapa, jolla hän katsoo minua – sitä on vaikea ymmärtää.
Englannin ammattilaisjalkapallon ottelutuomareista vastaava elin (PGMOL) antoi myöhemmin lausunnon Kloppin kommenteista. PGMOL oli kuunnellut äänimateriaalia managerin ja Tierneyn välisestä keskustelusta ja todennut, että tuomari toimi tilanteessa moitteettomasti.
Torstaina FA kertoi tiedotteessaan, että Klopp oli myöntänyt kommenttiensa olleen vastoin sääntöjä.
– Jürgen Klopp myönsi, että hänen ottelun jälkeisissä mediahaastatteluissa ottelun erotuomaria koskevat kommenttinsa ovat sopimatonta käytöstä, koska ne viittaavat puolueellisuuteen, kyseenalaistavat erotuomarin rehellisyyden, ovat henkilökohtaisia, loukkaavia ja tuovat pelille huonoa mainetta.
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
 - Osallistu arvontaan.
 - Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! 
-  
- Palkinto sisältää: 
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
 - suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
 - kahden yön majoituksen aamiaisineen
 - lentokenttäkuljetukset
 
 
 - Palkinto sisältää: 
 
 -  
 
- Jättiyllättäjä nousi neljän sakkiin
 - The Athletic: Wolverhamptonin valmentajakuvioissa merkittävä käänne
 - Guardian: Wolverhampton on tekemässä melkoista valintaa
 - Athletic: Wolverhampton etsii uutta päävalmentajaa – tässä vaihtoehdot
 - Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
 - Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”
 - Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
 - Manchester City vei vakuuttavasti nimiinsä kärkikamppailun – Erling Haaland otti mallia Peter Crouchista
 - Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
 - Wolves erotti päävalmentajansa
 
- Jättiyllättäjä nousi neljän sakkiin
 - Guardian: Wolverhampton on tekemässä melkoista valintaa
 - The Athletic: Wolverhamptonin valmentajakuvioissa merkittävä käänne
 - Trent Alexander-Arnold palaa Anfieldille: ”Kaksijakoiset fiilikset”
 - Virgil van Dijk vastasi Wayne Rooneyn kritiikkiin: ”En kuullut hänestä viime kaudella”
 - Tottenhamissa kytee: Pelaajat osoittivat mieltään päävalmentajalle
 - Pep Guardiola: Erling Haaland pelaa samalla tasolla kuin Messi ja Ronaldo
 - Everton havittelee hyökkääjäkaappausta Chelseasta – hinta 70 miljoonaa
 - Manchester United -legenda paljasti koskettavan syyn, miksi jätti televisiotyöt: ”Tein sen hänen vuokseen”
 - Arne Slot kommentoi Liverpool-kannattajien lauluja Aston Villa -voitossa
 
                        