Julen Lopetegui siirtyi viime syksynä Wolverhamptonin päävalmentajaksi.

Wolverhampton aloitti kauden surkeasti ja antoi pikaisesti potkut silloiselle päävalmentajalleen Bruno Lagelle.

Sevillasta potkut alkukaudella saanut Lopetegui nappasi Wolverhamptonin päävalmentajan paikan ja on onnistunut nostamaan seuran kuiville. Wolverhampton on Valioliigassa 13. sijalla, kun kautta on pelaamatta yksi kierros.

Marcan mukaan on hyvin mahdollista, että Lopetegui jättää Wolverhamptonin jo kesällä, vaikka osapuolten välinen sopimus kattaa vielä ensi kauden.

Wolverhamptonilla on merkittäviä ongelmia FFP (Financial Fair Play) -sääntöjen kanssa ja tällä hetkellä näyttää siltä, ettei seura kykene juurikaan hankkimaan vahvistuksia ensi kaudeksi. Marcan mukaan Lopetegui ei tiennyt mitään seuran FFP-ongelmista allekirjoittaessaan työsopimuksensa viime syksynä.

Lehti kertoo Lopeteguin haluavan jäädä Wolverhamptoniin ensi kaudeksi, mutta luotsi tiedostaa, että joukkuetta on hyvin vaikea kehittää ilman vahvistuksia. Lopetegui pelkää, että ensi kaudesta tulee pitkälti samanlainen, eli todella vaikea putoamiskamppailu.